Ekonomi

Devletten Aylık 595 TL ile 960 TL Arasında Kira Yardımı Ödemesi!

Devlet çeşitli durumlarda bulunan vatandaşlara içinde bulundukları durumlar ve başvuru koşullarına haiz olmaları durumuna göre çeşitli yardım ödemelerinde bulunuyor. 

SGK, SYDV, Çalışma Bakanlığı ve bu tür kamu kurumları aracılığıyla sağlanan bu destekler ile vatandaşların içerisinde bulundukları durumlarda mağduriyet yaşamamaları adına sağlanıyor. 

Bu çerçevede sağlanan bu desteklerden bir tanesi de kira yardımı ödemesi.

* Peki nedir bu kira yardımı ödemesi nedir?

* Kira yardımı ödemeleri nasıl yapılır, kimler başvurabilir?

* Hangi ilde yaşayan vatandaşlara ne kadar kira ödenir?

TÜM DETAYLARI İLE KİRA YARDIMI ÖDEMESİ

Öncelikle kira yardımı ödemesi almak için sağlanması gereken bazı durumlar bulunuyor. Bu yardım kentsel dönüşüm çalışmaları ve faaliyetleri çerçevesinde vatandaşlara sağlanıyor. Son dönemlerde hız kazanan kentsel dönüşüm faaliyetleri ile çok sayıda vatandaş evinden çıkmak zorunda kaldı. Kiraya çıkan bu vatandaşlara ise devlet kira yardımı yapıyor. Bu kira yardımı ödemesi riskli yapılarda oturan vatandaşlara dönüşüm çerçevesinde 18 ay yani bir buçuk yıl rezerv yapı alanlarında dönüşüm kapsamında ise 36 ay olarak ödeniyor.

Başvuru Yapılması Gerekiyor

Kentsel dönüşüm kapsamında kira yardımı ödemeleri direkt olarak hesaplara yatırılmıyor. Bu kapsamda yer alan vatandaşların kira yardımı ödemesi alabilmeleri için başvuruda bulunmaları gerekiyor. Başvurular bazı şehirler için Altyapı ve Kentsel Dönüşüm müdürlüklerine yapılırken bazı şehirlerde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne dilekçe ile yapılıyor.

Ödemeler İlden İle Değişiyor

Söz konusu ödemeler şehirden şehre göre değişiyor. Nüfus yoğunluğu ve diğer etmelere göre belirlenen bu kira yardımı ödemeleri en az 595 Tl en fazla ilse 960 TL olarak ödeniyor. İşte il il liste,

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir