Ekonomi

Devletten Bir Çalışma Grubu İçinde Bayram İkramiyesi Müjdesi

Devlet Mayıs ayının sonunda milyonlarca emekliye bayram ikramiyesi ödemesi yapacak. Milyonlarca emekli vatandaş ile dul ve yetim hak sahiplerine ödenecek ikramiyeler konusunda önemli bir adım atıldı. 

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre; devlet tarafından ödenen bu bayram ikramiyesinin kapsamında değişikliğe gidildi. Türkiye geneli sayıları yaklaşık 200 bin olan ve iş görememezlik parası alan vatandaşlara da ikramite verilmesi kararı alındı. 

BAYRAM İKRAMİYESİNİN KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

27 Mayıs ile 31 Mayıs tarihlerinde hesaplarda olacak bayram ikramiyesi toplam 12.3 milyon emekli vatandaşa ödenecek. Emekli vatandaşlara direkt 1000 lira olarak ödenecek olan bu tutar emekli eşi vefat etmiş hak sahibine 500 TL, yetim çocuğuna ise 250 TL olarak ödeniyor. 

Emekli vatandaşlara ödenen bayram ikramiyelerinde ödeme tarihler ve ödeme bu olurken düzenlemenin genişletildiği haberi geldi. 

Bu çerçevede iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sürekli iş göremezlik geliri almakta olan vatandaşların da emekli ikramiyesi alması alması sağlanacak. İş kazası nedeniyle bayram ikramiyesi alacak olan vatandaşlara ise iş görememezlik derecesine göre ikramiye tutarı belirlenecek. Bu düzenleme çerçevesinde meslekte kazanma gücü kayıp oranı yüzde 25 olması nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri almakta olanlara, bin liranın yüzde 25’i oranında yani 250 lira tutarında bayram ikramiyesi ödenecek. Engel oranı yüzde 40 için 400 TL ikramiye ödemesi olacak. Ayrıca söz konusu maaşı alan kişinin vefat etmesi durumunda bu ikramiye ailesine de ödenebilecek. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir