Ekonomi

Devletten Gençlere Karşılıksız, Geri Ödemesiz Evlilik Desteği

Devlet evlilik hazırlığında olan gençlere çeyiz hesabı ile destek ödemesi sağlıyor. Devlet tarafından sağlanan bu destekler karşılıksız olup geri ödemesiz olarak veriliyor. 

Ancak devletten evlilik yardımı almak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken bazı başvuru koşulları bulunuyor. 

Bu başvuru koşullarını ve evlilik desteğinin nasıl alınacağına ilişkin tüm ayrıntıları siz okuyucularımıza adım adım aşağıda aktarıyoruz. 

DEVLETTEN GENÇLERE EVLİLİK DESTEĞİ

Devlet tarafından sağlanan evillik desteğini almak isteyen gençler öncelikle bankalarda çeyiz hesabı açacaklar. Çeyiz hesabı açan vatandaşlar bundan sonraki işlemleri yerine getirmek zorundalar. 

Burada sistem şu şekilde işliyor. Çeyiz hesabında birikim yapmaya başlayacak gençlere yapmış oldukları birikime göre destek verilecek. Yani gençler en az 3 yıl en fazla 5 yıl bu çeyiz hesabına aylık düzenli para yatıracaklar. Banka hesabında biriken para sadece belirli kurallar çerçevesinde kullanılacak. 

3 yıl bu hesapta birikim yapan vatandaşlara yatırmış oldukları ödeme tutarı kadar evlilik desteği sağlanır. İşte o ödeme ve yardım tablosu.

36 ay ile 47 ay arasında para biriktiren vatandaşlara yüzde 20 destek veriliyor. Bunun için azami tutar ise 6 bin 500 TL.

48 ila 59 ay rasında para biriktiren vatandaşlara yüzde 22 destek tutarı sağlanıyor ve maksimum 7 bin 500 TL

Başvuru Şartları

Söz konusu destekten faydalanmak isteyen vatandaşlar için vatandaşların 18 yaşından büyük 27 yaşından küçük olmaları gerekiyor. Bu şartın dışında ayrıca vatandaşların 24 yaşından önce evlilik desteği için çeyiz hesabı açtırmış olmaları gerekiyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir