Ekonomi

Devletten Her Anneye Karşılıksız Koşulsuz Doğum Yardım Parası

Devlet ister çalışma hayatında yer alsın ister ev hanımı olsun annelere ve annelere adaylarına çeşitli maddi destekler sağlıyor. 

Annenin durumuna göre yapılan bu ödemelerin en başında ise doğum parası ödemesi geliyor. Doğum parası ödemesi her anneye sağlanıyor. Ancak bazı durumların sağlanması gerekiyor. 

Devlet tarafından sağlanan bu ödemelere ilişkin annelerin gözönünde bulundurmaları gereken tüm detaylar ;

DOĞUM PARASI ÖDEMELERİ

Devlet tarafından ödenen doğum yardım parası ödemesi annenin doğum sonrası maddi olarak biraz nefes almasını sağlamak. Anne ve babası yada annesinden veya babasından birisinin Türk vatandaşı olması durumunda her kadına sağlanan doğum parası ödemesinde kritik bir tarih bulunuyor.

Doğum parası ödemesinde Mayıs 2015 tarihi kritik. Bu tarihten sonra doğmuş her çocuk için annelere, çocuk sayısına göre ödemeler yapılıyor. Bu kapsamda ödeme tutarları şu şekilde;

Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş ilk çocuk için annelere 300 TL doğum yardım parası,

Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş ikinci çocuk için annelere 400 TL doğum yardım parası,

Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş üç veya daha fazla çocuk için annelere 600 TL doğum yardım parası ödemesi yapılır. 

Doğum yardım parası ödemeleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla yapılır. Doğum parası almak için başvuruda bulunmak şart. Başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılıyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir