Ekonomi

Devletten İşsiz Kalan Vatandaşlara Aylık En Az 1015 TL Maaş Ödemesi

Devlet tarafından sağlanan destekleri Kamu İlanları olarak siz okuyucularımıza belirli aralıklarla hatırlatıyoruz. 

Bu haberimizde de siz okuyucularımıza devletin işsiz kalan vatandaşlara sağladığı işsizlik maaşı ödemesini ve bu maaşın alınması için yapılması gerekenleri sizlere aktarıyoruz. 

DEVLETTEN 1015 TL İŞSİZLİK MAAŞI

Devlet tarafından sağlanan işsizlik maaşı ödemesi almak için vatandaşların sağlamaları gereken bazı koşullar bulunuyor. Bu koşulları sağlamayan vatandaşlara işsizlik maaşı bağlanmıyor. 

Bu kapsamda halen uygulamada olan mevzuata göre işsizlik maaşı almak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken başvuru koşullarını sizlere aktarıyoruz. 

İşsizlik maaşı almak isteyen vatandaşların öncelikle kendi rızaları dışında işten ayrılmış olmaları gerekiyor. Bu durum içinde işyerinin iflası, işyerinin kapanması gibi durumlarda bulunuyor. bu şartı sağlayan vatandaşlarda aranan bir sonraki madde ise Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak. Vatandaşları işsizlik maaşı için ayrıca işten ayrılmadan önceki süreçte son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekiyor.

Bu üç şartı sağlayan vatandaşlara işsizlik maaşı ödemesi yapılıyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Vatandaşlar işsizlik maaşı ödemesine hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvuru yapmak zorundalar. 30 günlük süreden sonra yapılan başvurular kabul edilmiyor. 

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

İşsizlik maaşı için başvuruda bulunacak olan vatandaşlar başvurularını şahsen ya da elektronik ortamda yapacaklar. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir.

ÖDEME TUTARLARI

İşsizlik maaşı alacak vatandaşların en merak ettiği konuların başında maaş tutarları geliyor. 2019 yılında asgari ücret alan bir vatandaşa ödenecek olan işsizlik maaşı 1015 TL. Bunun yanında en fazla alınabilecek olan rakam ise 2030 TL.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir