Ekonomi

Devletten Kendi İşini Kuracak Gençlere 10 Bin 591 TL Maddi Destek

Bilindiği üzere devlet işsizlik sorununu çözmek adına önemli uygulamaları hayata geçirdi. Bu kapsamda çeşitli istihdam teşvikleri sağlayan devlet kendi işini kurmak isteyen gençlere de maddi destekler sağlıyor. 

İş Kurmaya hazırlanan 29 yaşındaki gençlere sağlanan bu desteklerin ayrıntılarını sizler için aşağıda aktarıyoruz. 

DEVLETTEN İŞ KURMA DESTEĞİ

Devletin gençlere sağladığı en önemli destek prim desteği. Bu kaspamda devlet Bağ-Kur kapsamında olan genç girişimcilerin tüm vergi ve primlerini Hazine karşılıyor. İlk kez kendisine ait bir işyeri açan ve SGK’ya Bağ-Kur’lu olarak kayıt yaptıran 18-29 yaş arasındaki gençlerin bir yıl boyunca Bağ-Kur primleri devlet tarafından ödeniyor. Bu şekilde genç iş yeri sahibi girişimciler bir yıl boyunca SGK’ya prim ödemeden kendi işlerini yapmış olacak. 

Bu hesaba göre genç girişimlerin yıllık kazancı ise en az 10 bin 591 TL olacak. Zira en alt seviyeden prim ödemesi aylık 882 TL.

Vergi Desteği

Prim desteğinin yanı sıra ayrıca kendi işini kuracak olan gençlere prim desteği sağlanıyor. Vergi desteğinde süre ise 3 yıl, tutar 75 bin TL. 

Bu kapsamda iş yeri açan genç girişimciler 3 yıl vergiden muaf olacaklar. Ancak bunun bir sınırı var geliri ve bu tutar yıllık 75 bin TL. Bu destekten faydalanmak için talep edilen koşul ise şu şekilde, Öncelikle yaş şartı, girişimcinin yaşı 29’un altında olması gerekiyor. Bununla birlikte İşe başlamanın kanuni süreçte bildirilmiş olması, kendi işinde bilfiil çalışılması veya işin kendisi tarafından idare edilmesi, işletmenin üçüncü dereceye kadar akrabalardan devralınmamış olması, mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olunmaması.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir