Ekonomi

Devletten Kendi İşini Kurmak İsteyen Gençlere 10 Bin 550 TL Maddi Destek

Devlet tarafından sağlanan desteklerden birisi de iş yeri açmak isteyen vatandaşlara yönelik. Bu destek ile devlet vatandaşlara işyeri açmaları durumunda sigorta primi desteği sağlıyor. Bunun yanında bu işyeri için belli süre gelir vergisi desteği veriliyor.

Bu destekler ile vatandaşların desteklenerek istihdam oluşması amaçlanıyor. 

Ancak bu yaklaşık 10 bin 550 TL’ye varan bu iki destekten faydalanmak için bazı koşullar bulunuyor. Ayrıca vatandaşların yamaları gereken işlemlerde var. Tüm bu detayları sizlerle paylaşıyoruz.

DEVLETTEN İŞ YERİ AÇACAKLARA DESTEK

Devlet tarafından iş yeri açacak vatandaşlara sağlanan desteklerin iki aşamalı olduğunu belirtmiştik. Bu desteklerin ilk prim desteği. Prim desteğini ve diğer aşama olan vergi desteğini almak isteyen vatandaşların öncelikle belirli bir yaşın altında olması isteniyor. 29 yaşından küçük vatandaşların işyeri açmaları halinde sağlanan bu destek ile devlet bu gençlerin sigorta primlerini ödüyor. Aylık 882 TL olan sigorta primleri 12 ay boyunca vatandaşlara sağlanıyor. Yani gençlere sadece prim desteği ile bir yılda 10 bin 550 TL kazanç sağlanmış oluyor.

Vergi desteği de iş yeri açanlar için önemli bir destek. Zira bu destek ile işyeri açan vatandaşlara 3 yıllık vergi muafiyei sağlanıyor. Bu durum genç girişimciler için önemli miktarda vergi kazancı anlamına geliyor. Bunun için tavan gelir şartı var. Vatandaşlar 75 bin TL altındaki gelirleri için vergi ödemeyecekler. 

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir