Ekonomi

Devletten Kendi İşini Kurmak İsteyen Gençlere 27 Bin TL’ye Varan Maddi Destek

İşsizlik oranının çok yüksek olduğu şu dönemde devlet gençlere yönelik bazı istihdam projeleri uyguluyor. Bu projelerin yanında ayrıca kendi işini kurmak isteyen gençlere ise belirli maddi destekler sağlanıyor. 

Bu haberimizde siz okuyucularımız için devlet tarafından sağlanan maddi desteklerin detaylarını paylaşıyoruz. 

DEVLETTEN GENÇLERE 27 BİN TL’YE VARAN MADDİ DESTEK

Devlet kendi işini kurmak isteyen genç girişimcilere öncelikle prim desteği sağlıyor. Bu destek kapsamında ilk defa iş yeri açan 18 yaşından büyük, 29 yaşından küçük gençlere bir yıl boyunca Bağ Kur primi ödemesi yapıyor. 2019 yılı için Bağ Kur ödemeleri ise ayllık 882 TL. Yani genç girişimci bir yılda devletten 10 bin 591 TL maddi destek almış oluyor.

Devlet tarafındna sağlanan ikinci destek ise vergi desteği. Bu destek ile yine 18 29 yaş aralığında bulunan gençlere 3 yıllık vergi istisnası sağlanıyor. İstisna her vergilendirme döneminde yıllık 75 bin lira olarak uygulanıyor. 150 bin liralık fatura kesen bir gencin işletme giderleri 50 bin lira ise bu gencin vergi matrahı 100 bin lira değil 75 bin liralık istisna düşüldükten sonra 25 bin lira olarak belirlenecek.

Bu kapsamda 75 bin lira matrah beyan eden bir girişimcinin vergi desteği sayesinde 16 bin 550 TL’lik kazancı olacak. 

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Peki 18 ile 29 yaş arasındaki gençlere sağlanan bu desteklerden kimler faydalanabilir? İşte yanıtı;

Devletin genç girişimcilere sağladığı bu destekten öncelikle 29 yaşından doldurmamış olan gençler faydalanacak. Diğer koşullar ise şunlar; Bağ-Kur kapsamında 01.06.2018 tarihinden itibaren ilk defa sigortalı olmak. Ticari veya Serbest meslek faaliyeti sebebiyle adına ilk defa bir mükellefiyet açılmış olması. Adi ortaklık veya şahıs şirketi kurmuş olmak.Kendi işinde çalışılması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi.

Ayrıca ortaklık söz konusu olduğunda tüm ortakların bu şartları ayrı ayrı yerine getiriyor olmaları isteniyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir