Ekonomi

Devletten Vatandaşlara 960 TL Kira Yardım: İl İl Yardım Tutar Tablosu

Devlet tarafından başlatılan kentsel dönüşüm faaliyetleri hız kazandı. Bu kapsamda yapılan planlamalarda Türkiye’de 20 sene içerisinde 7 milyona yakın konut dönüştürülecek. Bu konutların 1.5 milyonluk kısmı ise acil. Ancak kentsel dönüşüm sırasında vatandaşların maddi olarak zorlanabiliyorlar.

Bu kapsamda devlet vatandaşlara belirli oranlarda yardımlarda bulunuyor. Bu yardımlardan en çok takip edileni ise Kira Yardımı.

Peki devlet tarafından sağlanan kira yardımı nasıl alınır? Kira Yardımı almanın koşulları ve detayları neler? Kamuilanlari.com olarak tüm ayrıntıları ile sizlere aktarıyoruz. 

DEVLET TARAFINDAN SAĞLANAN KİRA YARDIMI DETAYLARI

Bilindiği üzere kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında; riskli alanların ve yapıların kentsel dönüşümle sağlıklı hale getirilmesi amacıyla bir kanun çıkarıldı. Halen uygulamada olan bu kanuna göre, riskli yapılarda oturan vatandaşlara dönüşüm çerçevesinde 18 ay yani bir buçuk yıl kira yardım ödemesi sağlanıyor. Kira yardımı süresi  iskli ve rezerv yapı alanlarında dönüşüm kapsamında sağlanıyorsa destek süresi 36 ay yani 3 yıl oluyor. 

Başvurular Nereye Nasıl Yapılacak?

Kira yardımı almak isteyen vatandaşlar başvuruda bulunmak zorundalar. Başvurular ise şehirden şehre göre değişiyor. Kira Yardımı Başvuruları İstanbul, İzmir ve Bursa illeri için Altyapı ve Kentsel Dönüşüm müdürlüklerine yapılıyor. Bu üç ilin dışındaki illerde ise başvurular Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne dilekçe ile yapılıyor. 

İL İL KİRA YARDIM TUTARLARI

Kira yardım tutarları şehirlere göre farklılık gösteriyor. Yardım listesinin tamamı şu şekilde,

595 TL Kira Yardımı Yapılan Şehirler;  Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis.

675 TL Kira Yardımı Yapılan Şehirler: Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce.

755 TL Kira Yardımı Yapılan Şehirler: Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale.

830 TL Kira Yardımı Yapılan Şehirler: Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van.

905 TL Kira Yardımı Yapılan Şehirler: Adana, Antalya, Bursa, Konya.

960 TL Kira Yardımı Yapılan Şehirler: Ankara, İstanbul, İzmir.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir