Ekonomi

Devletten Vatandaşlara Binlerce Liralık Ev Alma ve Evlilik Desteği

Devlet tarafından sağlanan maddi desteklerden iki tanesini haberimizde derledik. Bu iki destek ile vatandaşların ev almaların ve gençlerin evlenmelerinde kolaylık sağlanması amaçlanıyor. 

Ancak bu iki destek her vatandaşa verilmiyor. Desteği almak için sağlanması gereken koşullar yapılması gereken işlemler bulunuyor.

Kamu İlanları olarak devletin çeyiz hesabı ile evlilik desteği ile konut hesabı ile ev alma desteğini tüm ayrıntıları ile aşağıda aktarıyoruz.

DEVLETTEN İKİ DESTEK

Devlet tarafından sağlanan destek ödemelerinden faydalanmak isteyen vatanşlar için başvuru koşulları, ödeme planı, başvuru işlemleri şöyle;

Evlilik Desteği

Evlilik desteğinin mantığı şu şekilde çalışıyor. Devlet belirli bir süre bankada birikim yapan vatandaşlara birikimleri oranında destek sağlıyor. Destek tutarı en az 6 bin 500 TL, en fazla 9 bin TL oluyor. 

Devlet tarafından evlenecek vatandaşlara sağlanan bu destek için 18 yaşından büyük 27 yaşından küçük olunması gerekiyor. Ayrıca yaş şartını sağlayan adayların 24 yaşından önce çeyiz hesabı açmaları diğer bir koşul. Çeyiz hesabı açan gençlere bu hesapta birikim yapmaları karşılığında hibe destek sağlanıyor. Bunun için ödeme planı şu şekilde, 36 ila 47 ay olanlar için hesaptaki birikim tutarının yüzde 20’si (en fazla 6 bin 500 TL), ödeme süresi 48 ila 59 ay olanlar için yüzde 22 destek alırlar (en fazla 7 bin 500 TL) , ödeme süresi 60 ay ve üzeri ise destek oranı yüzde 25 olur ve azami 9 bin destek alınır. 

Konut Desteği

Devlet tarafından sağlanan konut desteği de evlilik desteği mantığında işliyor. Ancak ödeme ve destek tutarları daha yüksek. Konut desteğinden 25 bin TL’ye kadar destek alabilmek mümkün. 

Devlet destekli konut hesabına Devlet destekli konut hesabına 36 ay ile 47 ay arasında para yatıran vatandaşlara yüzde 15 (azami tutar 20 bin), 48 ile 59 ay arasında birikim yapanlara sağlanan destek oranı yüzde 18 (azami tutar 21 bin 736 TL ve 60 ay yada daha fazla para birikimi yapanlar için yüzde 25 destek (azami tutar 25 bin TL destek). 

Konut desteği için yaş şartı yok dikkat edilmesi gereken en önemli husus ödeme planı. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir