Ekonomi

Devletten Vatandaşlara Kira Yardımı! Kimler Alabilir? Başvurular Nasıl Yapılır?

Devletin vatandaşlara bulundukları durumlardan dolayı mağduriyet yaşamamaları adına sağladığı desteklerden bir tanesi de kira yardımı desteği. Bu destek ile vatandaşlara 18 aya varan kira yardımı sağlanıyor. Yaşanılan şehre göre belirlenen lira yardımı başvuruları için bilinmesi gereken detaylar. 

KİRA YARDIMI NEDİR? KİMLERE YAPILIR?

Vatandaşlara kira yardımı ödemesi kentsel dönüşüm faaliyetleri kapsamında yapılıyor. Kentsel dönüşüm alanına hız veren devlet 20 yıllık planında 7 milyona yakın evi dönüştürmeyi amaçlıyor. Bu dönüşüm sırasında ise evleri bu kapsamda olan vatandaşlara kira yardımı sağlanıyor. Bu kira yardımı ödemesi riskli yapılarda oturan vatandaşlara dönüşüm çerçevesinde 18 ay yani bir buçuk yıl süresince sağlanıyor. Bu süre rezerv yapı alanlarında dönüşüm kapsamında ,se 36 aya çıkıyor. 

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Eğer sizinde eviniz kentsel dönüşüm kapsamında ise ve kira yardımı almak istiyorsanız başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru olmadan yardım sağlanmıyor. Başvurular bazı şehirler için Altyapı ve Kentsel Dönüşüm müdürlüklerine yapılırken bazı şehirlerde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne dilekçe ile yapılıyor.

En Düşük Yardım Tutarı 595 TL

Kira yardımı şehirden şehre değişiyor. En düşük yardım tutarı 595 TL olarak Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı gibi şehirlerde yapılıyor. En yüksek yardım ise 960 TL ile Ankara, İstanbul ve İzmir için yapılıyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir