Ekonomi

Dolar, Euro, Altın ve Borsa’da Bu Haftanın Kazandıranları ve Kaybettirdikleri

Geçtiğimiz hafta başından itibaren ekonomi gündemi adına önemli gelişmeler yaşandı. Hem yurt içinde hemde yurt dışında yaşanan bu gelişmeler sonrasında vatandaşlar adına sevindirici adımlar geldi. 

Peki ekonominin oldukça hareketli olduğu bu dönemde yatırım araçlarında nasıl bir değişiklik oldu?

Altın, Döviz Kuru ve Borsa yükseldi mi, geriledi mi?

Haftanın kazandıran ve kaybettiren yatırım araçları hangileri oldu?

Uluslararası ve yurt içinde yaşanan ekonomik gelişmeler neticesinde para piyasalarında oluşan son durum sizlerle.

HAFTANIN KAZANDIRANLARI VE KAYBETTİRENLERİ

Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi hatfanın kaybettirenleri arasında yer aldı. Borsa İstanbul BIST 100 endeksi geçtiğimiz haftayı yüzde 0.28 puanlık düşüşle tamamladı. Hafta içinde tavan puan olarak 100.177,60 gören BIST 100 endeksi en düşük 97.722,73 puandan işlem gördü. BIST 100 endeki haftayı ise 99.405,03 puandan tamamladı.

Altın haftanın kazandıran yatırım araçlarından oldu. Kapalıçarşı’da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 2,59 oranında artış sağladı. Bu oranla hatfayı 264.90 TL ile tamamladı. Yatırımcıların en çok tercih ettiği yatırım araçlarından olan Çeyrek Altın 11 TL’lik bir kazanım sağladı. Geçtiğimiz hafta 420 TL olan Çeyrek Altın bayram öncesi 431 TL’ye yükseldi.

Döviz Kuru da haftanın kaybettirenleri arasında yer aldı. Dolar kuru geçtiğimiz haftaya göre yüzde 1.47 oranında değer kaybı yaşadı. Euro ise yüzde 0.63 puan düştü. Bu oranlarla dolar haftayı 5.49 TL seviyesinde, Euro ise 6.15 TL’den kapattı.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir