Ekonomi

Döviz Kuru Düşme Eğilimine Girdi! Dolar Kuru Kaç Lira Oldu?

Türkiye ve dünya gündeminin etkili olduğu para piyasalarında son dönemlerde oluşan sakin seyir korunuyor. Türkiye’nin S-400 füzeleri satın alması, ABD’nin bu adıma karşılık olarak yaptırım uygulama ihtimali ekonomiyi tedirgin ediyor. 

Uluslararası ilişkilerin yanında yabancı yatırımcıların artık fazla işlem yapmaması ve son dönemde yoğun alım yapan yerli bireysel yatırımcının dolar talebinin azalması kur fiyatlarını sınırlandırıyor. Bu gelişmelere ek olarak ayrıca Merkez Bankası’ndan gelen faiz indirimi sinyalleri ve FED’den gelen faiz indirimi beklentisi kurda oluşan sınırlamayı tetikliyor. 

DÖVİZ KURU FİYATLARINDA SON DURUM

Ekonomi konusunda yaşanan bu gelişmelerin ardından döviz kurunda oluşan son fiyatları sizlerle paylaşıyoruz. Sabah saat 10.24 itibariyle Dolar, Euro ve diğer kurlarda oluşan son durum şu şekilde;

Dolar kuru sabah saatlerinde 5.71 bandında seyrediyor. Euro ise 6.40 seviyelerinden işlem görürken İngiliz Sterlini ise 7.08 TL seviyesinde.

TL İçin Ana Risk Unsurlar

Türk Lirası’nın gelecek dönemde dolar kuru karşısında ana risk unsuları konusunda açıklamalarda bulunan analistler; yüksek dolarizasyon, TCMB’nin para politikasına ilişkin belirsizlikler, S-400’ler nedeniyle ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulama ihtimali ve Türkiye’nin Kıbrıs’ın kuzeydoğusunda yeni bir petrol ve doğalgaz sondaj faaliyeti yürütmeye başlamasıyla Doğu Akdeniz’de enerji kaynaklı artmaya başlayan tansiyonun TL için ana risk unsurları olduğunu ifade ediyorlar.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir