Ekonomi

Dul ve Yetim Maaşı Alanlara SGK’dan İki Maaş Ödenmesi Müjdesi

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan çok sayıda kadın emekli yada dul maaşı alıyorlar. Kadınlara bu maaşı alırken eşinden kalan maaşı mı yoksa babasından kalan maaşı mı almaları istediği soruluyor ve yüksek olan maaş bağlanıyordu. İki maaş alma konusunda ise bir kadın SGK’ya dava açtı ve davayı kazandı. Emsal teşkil edecek kararda kadına hem vefat eden eşinden hemde vefat eden babasından iki maaş almasına olanak sağlandı. 

KADINLAR ÇİFT MAAŞ ALABİLECEKLER

Rize’de yaşayan bir kadın eşi vefat edince onun maaşını almaya başladı. Daha sonraki süreçte babası da vefat eden kadın bu maaşı da almak istedi. Ancak babasının maaşını alırken eşinde aldığı maaş kesildi. Kadın konuyu yargıya taşıdı ve dava açtı. Rize’de açılan dava iş mahkemesi tarafından görüldü.

Samsun Bölge Mahkemesi’ne başvuruda bulunan kadın davayı kazandı. Daha sonra Yargıtay’a taşınan dava burada da bozulmadı. Konuya ilişkin açıklamada bulunan davanın avukatı, Yargıtay’ın kararının bozmadığını dile getirdi ve şu açıklamada bulundu.

“Davacının hem eşinden hem de babasından maaş alabileceğini kabul ettiler. Eşinden zaten alıyordu, ekstradan babasından da maaş bağlanabileceğini, kurumun bu işleminin hatalı olduğunu tespit etti. Dolayısıyla kurumun işlemlerinde Yargıtay yolu da açık olduğu için kurum Yargıtay’a başvurdu fakat nafile, Yargıtay 10. Hukuk Dairesi de bizim davamızın haklı olduğunu, vatandaşın hem eşinden, hem babasından yetim aylığı alabileceğine karar verdi. Bu karar Türkiye’deki bütün emsal durumundaki vatandaşlar için, özellikle hanımlar için faydalı bir karardır” 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir