Ekonomi

Ekonomi Gündeminin 3 Konu Başlığı: Dolar, İhracat ve İstihdam

Türkiye’nin ekonomi konu başlıklarına dair yapılan araştırmada geçtiğimiz ayın en çok konuşulan konuları açıklandı. Bu konuda hazırlanan verilere göre ekonomide dolar kuru zirvede yer aldı. Bunun yanında ayrıca ihracat ve istihdam konuları da zirvenin diğer ortakları oldular.

EKONOMİDE DOLAR, İHRACAT VE İSTİHDAM KONUŞULDU

Ekonomi Gazetecileri Derneği adına Medya Takip Merkezi (MTM) tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre konuşulan gündem başlıklarında yaşanan değişimler şöyle oldu. 

Dolar: Dolar Haziran ayında genel itibariyle yatay bir seyir izlerken G-20 zirvesinde elde olumlu hava bu seyirde önemli etken oldu. Zira S-400 alımının iyiden iyiye konuşulduğu Haziran ayında kararın iptal edilmeyeceğinin açıklamalarının baskı oluşturma endişesi taşınıyordu. Ayrıca G-20 Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ve ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmeleri ekonomide canlılığa neden oldu. Bu görüşmeler Türkiye’nin istediği şekilde gerçekleşmişti.

İstihdam: İstihdam konusunda ise Haziran ayında olumlu işler yaşandı. Turizm sezonunun etkisiyle Türkiye’de istihdam sayısı, Haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre 611 bin kişi artarak 29 milyon 314 bin kişiye ve istihdam oranı 0,4 puanlık artışla yüzde 48,4’e yükseldi.

İhracat: İhracat konusuna dair veriler ise Ticaret Bakanlığı’ndan duyuruldu. Haziran ayında ihracat yüzde 14.86 düşerek 11,6 milyar dolar olurken, ithalat da yüzde 22.81 düşüşle 15,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir