Ekonomi

Ekonomide Reform Paketinde Erken Emeklilik ve Çift Maaş İmkanı

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan ekonomide reform paketininin detayları netleşmeye başlıyor. 

Bakan Albayrak tarafından açıklanan ekonomi paketine göre tamamlayıcı emeklilik milyonlarca çalışana hem erken emeklilik hem de çifte maaş imkanı oluşturacak. Peki tamamlayıcı emeklilik nedir? Ekonomide refor paketinde yer alan emeklilik detayları şu şekilde,

ERKEN EMEKLİLİK VE ÇİFT MAAŞ İMKANI

Yeni reform paketinde yer alan tamamlayıcı emelilik detayları şu şekilde. Türkiye tamamlayıcı emeklilik 2017 yılında Bireysel Emeklilik Sistemi ile uygulamaya girdi. Bu uygulama ile çalışanlar sisteme otomatik dahil oluyorlar. İsteyenler ise 2 ay içerisinde BES’den çıkıyorlar. Bu uygulamanın amacı çalışanların maaşlarında emekli olduklarında meydana gelen gelir kaybının azalmaması. Yani çalışanlar emekli olduklarında daha düşük bir maaş alıyorlar, tamamlayıcı emeklilik ise emeklilere ek gelir oluşturarak bu kaybı önlemek.  

Ekonomi reform paketinde düşünülen uygulama tüm tarafların katılımıyla sonuçlandırılacak olan tamamlayıcı emeklilik sisteminde ise zorunluluk esas alınacak. Uygulama ile çalışanlar kazançlarına göre bütçelerini sarsmadan birikim yapacak, buna devlet ve işveren katkısı da dahil olacak. Ayrıca tasarrufların birikeceği fonun kıdem tazminat fonuyla entegre olması her iki fonun güvence altında olmasını da sağlayacak.

Şuan ki emeklilik sistemine göre, Sosyal Güvenlik Kurumuna dahil olan bir kadın 58, erkekler ise 61 yaşında emekli oluyorlar. Emekli olabilmek için ise 20 yıl prim ödemeleri gerekiyor. Şu anki duruma göre 10 yıl 56 yaş tamamlandığında emeklilik olacak ve maaş ödenecek. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir