Ekonomi

Ekonomide Reform Paketinin EYT Yasasına Etkisi: EYT’li Sayısı Dahada Artabilir

Hatırlanacağı üzere Maliye Bakanı Berat Albayrak, 11 Nisan Perşembe günü yeni ekonomide reform paketini açıkladı. 

Çalışanlar için önemli ve ciddi düzenlemelerin yer aldığı paket içerisinde kıdem tazminatı ve biraysel emeklilik konu başlıkları dikkat çekti. 

EKONOMİDE REFORM PAKETİ

Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan ekonomide reform paketinin ardından ünlü ekonomist Uğur Civelek konuya dair açıklamalarda bulundu. 

Ekonomist Uğur Civelek, Ulusal Kanal’da Murat Şahin’in sunduğu Halkın Ekonomisi programına katıldı. Katıldığı bu program kapsamında Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan ekonomide reform paketini değerlendiren Uğur Civelek önemli açıklamalarda bulundu. 

Bireysel emeklilik sisteminin EYT konusuna etkisini değerlendiren ünlü ekonomist konuya dair şu ifadeleri kullandı. 

Ekonomist Uğur Civelek’in EYT Değerlendirmesi

“Emeklilikte yaşa takılanların öncelik gündem maddesi, içinde bulundukları durum. Tercihlerini buna göre yapmaları da çok doğal. Bu kitle büyüme eğiliminde. Bunun talepleri karşılanmadığı için iktidara oy vermelerini beklemek zor. Bu oy kaymaları yaratarak iktidarı daha zayıflatabilir. Bugün programda içi doldurulmadan sosyal güvenlik sisteminde de bir reformdan bahsedildi. Bu nasıl olacak? Emeklilikte yaşa takılanlar, bu işe dahil edilecek mi? Bilmiyoruz. Sadece bir küçük cümle. Neyle beraber? Bireysel emeklilik, ikinci demeklilik diye, tamamlayıcı emeklilik tanımını kullandılar. Kıdem tazminatlarına göz koydular. Sosyal güvenlik sisteminin açıklarını azaltmak, emekli sayısını azaltma, emekli maaşı alanların satın alma gücünü indirmeye şekillenirse o zaman yaşa takılanların sayısı daha hızlı artmaya başlayabilir.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir