Ekonomi

Ekonomik Faktörlere Göre 2020 AGİ ve Asgari Ücret Zam Oranı

2020 yılı asgari ücret görüşmeleri milyonlarca vatandaş tarafından merakla beklenirken ilk zam oranlarına dair detaylar gelmeye başlandı. 

2019 yılında yapılan zam oranının belirlenmesinde etklii olan faktörlere göre yapılan değerlendirmelerde öne çıkan zam oranlarını sizlerle paylaşıyoruz. 

2020 ASGARİ ÜCRET ZAM ORANI İÇİN ÖNEMLİ KRİTERLER

2020 yılı asgari ücret görüşmeleri Aralık ayında gerçekleştirilecek. İşçi kesimi ile işveren kesimi arasında gerçekleştirilecek görüşmelerde hükümette yer alacak. 

Aralık ayında en az 3 veya 4 toplantı sonrasında belirlenecek olan zam oranı ise şimdiden araştırılıyor. Özellikle vatandaşların alım gücünün azalması ve temel ihtiyaç grubuna gelen zamlar, asgari ücrette yaşanacak artışı daha önemli kıldı. 

Peki Maaşlar Ne Kadar Artacak?

2019 yılı için belirlenen asgari ücret zammında en önemli faktör kur saldırısı sonucu ekonomide yaşanan dalgalanmalar ve enflasyon oranlarının tavan yapması olmuştu. 

2020 yılında da enflasyon oranlarının asgari ücretin belirlenmesinde en önemli etmen olacağı tahmin ediliyor. Bunun yanında asgari ücretlinin yılda sadece bir zam alması da zam oranında etkili olacaktır. Temel ihtiyaç alanlarında yapılan yüzde 15’lik zamlarla birlikte alım gücünün azalması göz önünde bulundurulacak kriterler arasında. 

Tüm bunlarla bilrikte asgari ücrete yapılacak zam oranlarına dair muhtemek rakamlar şunlar;

* Yüzde 10 Zam: Maaşlara yüzde 10 zam yapılırsa asgari ücret 202 TL artacak ve 2 bin 222 TL olacak. 

* Yüzde 12 Zam (kamu işçilerine verilen 1 yıllık zam): BU zam ile birlikte maaşlar 244 TL civarına yükselir ve 2 bin 264 TL olur.

* Yüzde 13.96 Zam (enflasyon beklentisi): Bu zam oranı ile maaşlar 280 TL artar ve 2 bin 301 TL olur.

* Yüzde 15 Zam: Eğer zam kararı bu yönde olursa maaşlar 303 TL artar ve 2 bin 323 TL olur. 

Kamuilanlari.com – ÖZEL Haber (AKTİF LİNK BAĞLANTISI OLMADAN ALINTILANAMAZ)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir