Ekonomi

Emekli Maaşlarına Ek Zam ve Fark Eşitlemesi ile Erken Emeklilik Formülü

Çalışma hayatında yer alan emekli vatandaşların beklediği ek zam konusuna dair son gelişmeler ile Bağkur SSK eşitlemesi ile erken emeklilik konularını haberimizde ele aldı. 

İşte emekli olan vatandaşların ek zam beklentisi ve emekli olmayı bekleyen vatandaşların düzenleme talepleri. 

SSK İLE BAĞKUR EŞİTLEMESİ İLE ERKEN EMEKLİLİK

Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatına göre Bağ Kur ile emekli olmak için 9 bin prim ödenmesi gerekiyor. SSK ile emekli olmak için ise 7200 prim günü yeterli oluyor. Bu çerçevede bu konuda eşitlime yapılması konusu tekrar gündemde. Bu fark eşitlemesi kabul edilirse hem emekli maaşlarında artış yaşanacak hemde emeklilik süresi eşitlenecek.

Bu konuya ilşikin geçtiğimiz günlerde Vergi ve Sosyal Güvenlik Komisyonu’nda bazı kararlar alınmıştı. Yaklaşık 2.5 milyon Bağkur’lu vatandaşı doğdurdan etkileyen bu prensip kararları ile Bağ-Kur ve SSK arasındaki farkların eşitlenmesi gündeme gelmiş ve konu ele alınmıştı.

SGK tarafından konu yeniden ele alınır ve kabul edilirse maaşlar eşitlenecek emeklilik süresi kısalıcak. İşçi ve memurların emekliliği için istenen prim ödeme gün sayısı 7 bin 200, Bağ-Kur’lular için 9 bin gün olarak uygulanıyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir