Ekonomi

Emekli Maaşlarına Refah Payı ve Seyyanen Ek Zam Yapılsın Talebi

Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden olan emekliler konusunda yeni bir talep gündeme getirildi. 

Emekli vatandaşlara bağlanan maaşlar konusunda dile getirilen talepte, vatandaşların maaşlarına ek zam yapılması gerektiği belirtildi. Öneride ayrıca aylık bağlama oranlarında da değişiklik yapılması talep edilirken maaşların çok düşük seviyede bağlandığına dikkat çekildi. 

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün tarafından dile getirilen taleplere ilişkin detaylar;

EMEKLİ MAAŞLARINA EK ZAM TALEBİ

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün yapmış olduğu konuşmasında enflasyon oranlarına dikkat çekti. 

Bu kapsamda emekli vatandaşların maaşlarına 6 aylık sürelerle yapılan zam oranına vurgu yapan TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün maaşlara hem ek zam hemde refah payı talep etti. Kazım Ergün konuşmasında aylık bağlanma oranlarında uygulanan katsayı için de düzenleme talep ederek şu ifadelere yer verdi. 

“TÜFE oranındaki yüzdelik zamlar yetersiz kaldığı için emekli aylıklarına seyyanen zam yapılmalı. Refahtan da pay verilmelidir. Emekli aylıklarında norm ve standart birliğinin sağlanması için gösterge sistemine geçilmesi gerekiyor. Mevcutta yüzde 35 olan alt sınır aylık bağlama oranı 2 kat artırılarak yüzde 70 olarak belirlenmeli. Bu yapılırsa en düşük emekli aylığı 1.800 liraya kadar yükselir.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir