Ekonomi

Emekli Maaşlarına Temmuz Zammı Beklentisi: 323 TL Zam Gelebilir

Yaz aylarına yaklaştığımız şu günlerde çalışma hayatının gündeminde, Temmuz ayında maaşlara yansıyacak olan enflasyon zammı var. 

Peki 2019 yılında maaşlara ne kadar enflasyon zammı yapılacak?

Ekonomistlerin zam oranlarına dair değerlendirmeleri neler?

Konuya ilişkin tüm detayları ve öngörüleri haberimizde paylaşıyoruz. 

EMEKLİ MAAŞLARINA ENFLASYON ZAMMI

Türkiye’de 12 milyondan fazla emekli bulunuyor. Bu emekli vatandaşlar ise rahat bir nefes almak için Temmuz ayında yapılacak olan enflasyon zammını bekliyorlar. 4 aylık enflasyon rakamlarının belli olduğu bu dönemde 2 aylık enflasyon oranlarının da açıklanması ile maaşlara yapılacak zamlar netlik kazanacak.

Henüz belli olmayan bu zamlara dair detaylar netlik kazanmasa da konuya dair uzman değerlendirmeleri paylaşıldı. Merkez Bankası tarafından ekonomistlerle yapılan son beklenti anketinde, yılın ilk 6 ayında oluşacak enflasyon oranı değerlendirildi. Ekonomistlere göre 2019 yılının ilk 6 ayında oluşacak enflasyon rakamı yüzde 6 olacak. 

Enflasyon Oranı Beklenen Rakamda Olursa

Enflasyon oranı Merkez Bankası tarafından yapılan anket sonuçlarına göre oluşursa SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarında 67,52 lira ile 323,44 lira arasında artış yaşanacak. Ayrıca yapılacak bu zam oranının ardından en düşük emekli maaşı bin 193 liraya, en yüksek aylık da 5 bin 714 lira 14 kuruşa yükselecek. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir