Ekonomi

Emekli Maaşlarında Farkın Giderilmesi İçin Maaşı Düşük Olanlara 355 TL Ek Zam

Memur, SSK ve Bağ-Kur kapsamında emekli olan vatandaşların maaşlarında yaşanan ücret farkı için düzenlemeler gündeme geldi. 

Emekli maaşlarında yaşanan fazla fark için Memur Sen’den önemli bir talep geldi.  Memur maaşları için talep talep edilen bu düzenlemenin yanında SSK ve Bağkur kapsamında emekli olanlar içinde intibak yasası tekrar gündeme geldi. 

Hem memur emeklisi maaşlarında hemde SSK ve Bağkur Emeklisi maaşlarında talep edilen bu düzenlemelerin detayları şu şekilde;

MEMUR MAAŞLARI İÇİN TALEP EDİLEN DÜZENLEME

Memur Sen tarafından hükümete iletilen bu talepte aynı unvanlı kadro ya da görevden emekli olanlar arasındaki kurum farklılığı kaynaklı emekli maaşı farkının giderilmesi talep edildi. Bu çerçevede emekli maaşı düzenlemesi talep eden Memur Sen düşük maaşlara ek ödeme olması gerektiğini ifade etti. Eğer bu talep hayata geçerse, aynı görevden emekli olmuş kişiler arasındaki kurum kaynaklı maaş farkı kapatılacak.

SSK VE BAĞKUR EMEKLİLERİ İÇİN

SSK ve Bağkur kapsamında emekli olan vatandaşların da uzun zamandır gözü kulağı intibak yasasında. Yargı sürecinin kapandığı konuya ilişkin tek şans yasanın meclisten geçmesi. Bunun için Ekim ayını bekleyen emekli vatandaşlar hükümetten gelecek adımları bekliyorlar. . 2000’den önce emekli olan 2 milyon kişiye yapılan intibak zammı, 2000 ve sonrasında emekli olanları da beklentiye sokmuştu. Ancak uzun süren yargı sürecinden bir sonuç çıkmamıştı. İntibak yasası bekleyen emekli vatandaşlar diğer emeklilere göre daha az maaş almamak için hükümete sesleniyorlar. 

Eğer TBMM’den intibak yasasına ilişkin düzenleme çıkarsa düşük maaş emekli vatandaşlara 355 TL’ye varan ek ödemeler yapılacak.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir