Ekonomi

Emekli Olamayan Vatandaşlara SGK’dan Toplu Para İadesi

Türkiye geneli milyonlarca çalışan vatandaşın ortak hayali yaşlandıklarında emekli maaşlarının olması. Yaşlandıklarında ekonomik zorluk yaşamak istemeyen vatandaşlar gençlik döneminde bunun için büyükj sıkıntılar çekiyorlar. 

Çalışma döneminde Sosyal Güvenlik Kurumu’na yıllarca prim ödeyen vatandaşlardan bazıları ise çeşitli nedenlerden dolayı emeklilik hakkı kazanamıyor. 

Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu bu vatandaşların çeşitli şartları yerine getirmeleri durumunda toplu prim iadesi yapıyor. Bu konuya ilişkin şartlar ve başvuru aşaması. 

SGK’DAN TOPLU PRİM İADESİ

Prim ödediği halde emekli olamayan vatandaşlara ödenen toplu para iadesini almak için sağlanması gereken koşullar bulunuyor. Emekli olmak için gerekli olan koşullar; yaş şartının sağlanması, prim şartının sağlanması ve gün şartının sağlanması. Bu şartlardan birisi eksik olursa emeklilik olmuyor.

Emekli olmak için gerekli şartları sağlayamayan vatandaşlardan yaş şartını sağlayanlar ancak primler emekli olmaya yetmiyorsa bu durumda prim iadesi alınabilir. Yani, emeklilik yaşını doldurdunuz, ancak ödediğiniz primler emekli olmanıza yetmiyorsa; SGK’dan primlerinizin iadesini isteyebilir, toplu ödeme alabilirsiniz.

Bir Örnek: 25 yıl çalışması, 5975 gün prim ödemesi ve 58 yaşında emekli olması gereken bir işçi, emeklilik yaşını doldurmuş olmasına rağmen prim gün sayısı 3000 ise; emeklilik için 8 yıl daha çalışması gerekeceğinden, prim iadesi talep edebilir,

Bu arada toplu ödeme imkanından yararlanmak için yaş şartını yerine getiren yararlanabiliyor. Diğer bir deyişle toplu ödeme imkanından sadece primi emekli olmaya yetmeyenler yararlanabiliyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir