Ekonomi

Emekli Olamayan Vatandaşlara SGK’dan Toplu Para Ödemesi

Milyonlarca çalışanın çalışma hayatlarının sonunda hayalini kurduğu ortak nokta emekli olmak. Yaşlılıklarında rahat bir nefes almak isteyen milyonlarca vatandaş tüm çalışma hayatları boyunca prim ödemesi yapıyorlar.

Yıllarca fedakarlık göstererek emekli olmak için gerekli yaş, gün ve prim şartını sağlamak isteyen vatandaşlardan bazıları ise emekliliklerini tamamlayamıyorlar. 

Prim ödediği halde emekli olamayan bu vatandaşlara ise SGK toplu para ödemesi yapıyor. SGK tarafından yapılan bu ödemeleri almak için ise bazı koşulların sağlanması isteniyor. Bu aşamaları ayrıntıları ile sizlere aktarıyoruz. 

SGK’DAN EMEKLİ OLAMAYANLARA TOPLU PARA ÖDEMESİ

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan toplu ödeme hakkı güncel prim rakamları ile yapılıyor. Bunun için ise kurumun mevzuatında yer alan koşulların sağlanması gerekiyor. Bu koşullar üç ana başlıktan meydana geliyor. 

Bu Çerçevede SGK’dan Toplu Para Almak İsteyen Vatandaşlar

SGK’nın mevzuatında yer alan başvuru koşullarından ilki toplu para ödemesi talebinde bulunan vatandaşların sigortalı olarak bir yerde çalışmamaları veya kendi işlerini yürütmüyor olmaları gerekiyor. Kendi işini yapmayan ve sigortalı olarak çalışmayan vatandaşların ikinci şart olarak ise prim ödeme koşulunu bulunuyor. Bu koşul erkeklerden 25 yıl kadınlardan 20 yıl prim ödemiş olmak. Bunun dışında da talep edilen diğer koşul 3. şart ise emekli olmak için gerekli olan yaş şartının sağlanması.

Burada önemli olan nokta bu koşulları sağlayan adayların zaten emekli olmaları. Ancak primleri eksik ise ve tamamlama imkanı da yoksa daha önceden ödenen prim paraları alınabiliyor. Başvuru yapacak vatandaşlar başvurularını dilekçe ile SGK’ya yapıyorlar. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir