Ekonomi

Emekli Olamayan Vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan Toplu Para Ödemesi

Bilindiği üzere çalışma hayatı içerisinde yer alan milyonlarca vatandaş yaşlılıklarında rahat etmek için prim ödemesi yapıyorlar. 

Bunun için yıllarca fedakarlık gösteren çalışanlar emekli olmak için talep edilen şartları karşılamaya çalışıyorlar. Ancak bazı vatandaşlar bu şartları çeştili nedenlerden dolayı tamamlayamıyorlar. 

Yıllarca prim ödemesi yaptığı halde emekli olamayan vatandaşlara ise ödemiş oldukları prim tutarı güncel olarak ödeniyor. Peki bu ödemeler nasıl yapılıyor? Başvuru şartları nedir? İşte bilinmesi gerekenler;

SGK’DAN TOPLU PARA ÖDEMESİ

Emekli olma hayali kuran vatandaşların yaşlandıklarında emekli olabilmeleri için prim ödemesini tamamlamaları, gün sayısını tamamlamaları ve yaş şartını sağlamaları gerekiyor. Bu şartları sağlayan adaylar emekli olmaya hak kazanıyorlar. 

Ancak çeşitli nedenlerden dolayı bu şartları sağlayamayan adaylar emekli olamıyorlar. Yıllarca prim ödeyen vatandaşların mağdur olmamaları için SGK bu prim paralarını geri ödüyor. Ancak aşağıda yer alan şartların sağlanması durumunda. İşte o koşullar;

* SGK’dan toplu para ödemesi almak için sağlanması gereken ilk koşul çalışma şartı. SGK toplu para ödemesi alacak vatandaşların bir iş yerinde çalışmamaları gerektiğini ya da kendi işlerini yürütüyor olmamaları gerektiğini açıkladı. 

* Toplu para ödemesi için ikinci koşul ise toplu para iadesi başvurusunda bulunacak vatandaşların belirli bir süre prim ödemesi yapmış olmaları gerekiyor. Erkeklerde ve kadınlarda değişen bu şart erkeklerde 25 yıl ödeme yapmış olmak, kadınlarda ise 20 yıl ödeme yapmış olmak. 

* Kurum mevzuatına göre talep edilen son koşul başvuruda bulunan vatandaşların emekli olmak için yaş şartını sağlamış olmaları. 

Sonuç Olarak: Sosyal Güvenlik Kurumu emekli olmak için talep edilen şartlardan yaş şartını sağlamış ancak gün veya prim eksikliğinden dolayı emekli olamamış vatandaşlara toplu para ödemesi yapıyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.