Ekonomi

Emeklilerin Temmuz Zammına Çok Az Kaldı! Emekli Ne Kadar Zam Alacak?

Ocak ayında zamlı maaşını alan emeklilere bir müjde daha verildi. Temmuz ayında emeklilere bir zam daha verilecek. Enflasyon farkı ve yılın 2. yarısı zam artışı ile birlikte emekliler ne kadar maaş alacak?

Memurların ve emeklilerin temmuz zammı sadece 3 ay sonra verilmeye başlanacak. Bu nedenle hem emekli hem de memurlar enflasyonu yakından takip ediyor. Bu yılın ilk altı aylık döneminde enflasyon SSK ve Bağkur emeklilerine zam ilk 6 aylık enflasyon ne kadar çıkarsa SSK ve bağ-kur emeklileri de bir o kadar zam alacak.

Memur ve memur emeklileri de toplu sözleşmede Temmuz’da %5 zam almıştı. İlk 6 aylık enflasyon yüzde dört aşarsa ayrıca ek olarak fark alacaklar. Memurların ve memur emeklilerine enflasyon farkı yüzde dördü aşması durumunda maaşlarında değişiklik olacak. Türkiye İstatistik Kurumu da Mart ayı enflasyon verilerini açıklamıştı. Böylece ilk 6 aylık enflasyon 3 aylık dönemin verisi de açıklandı. Ocak Mart enflasyonu 2.27 3 aylık enflasyona göre SSK ve Bağkur emeklilerine zam oranı 2.27 olarak açıklandı.

Emeklilerin maaşlarının ortaya çıkması için sadece 3 aylık veri kaldı. Nisan Mayıs Haziran enflasyon verileri girildiği zaman Temmuz maaşlarının ne kadar artacağı da belli olacak. 3 Temmuz’da 15 milyon memur ve emekli zam oranı açıklanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir