Ekonomi

Emeklilik Bekleyenler Dikkat! O Meslek Grubu Erken Emekli Olabilecek! Erken Emeklilikten Yararlanma Şartları Neler?

Son zamanlarda erken emeklilik sıklıkla gündemde yer alan bir konu haline geldi. Emekliliğine gün sayan milyonlarca vatandaş, emeklilik ile ilgili haberleri ve son dakika gelişmelerini merakla takip ediyor. EYT Yasası ile ilgili yapılan son açıklamanın ardından gündeme gelen ‘Erken Emeklilikten Yararlanabilen Meslekler‘ hakkında düzenleme, birtakım meslek grubu işçisini de erken emeklilikten yararlanabilir hale getirecek. Peki yeni düzenlemeye göre kimler emeklilikten yararlananabilecek? Bu haktan yararlanma şartları neler? İşte detaylar…

Emeklilik konusunda yapılan yeni düzenleme ile birlikte, sosyal güvenlikte sıkıntı yaşayan taksi ve dolmuş şoförleri bu düzenlemeler kapsamında erken emekli olabiliyor. Taksi ve dolmuş şoförlerinin çalışma şekli, plaka sahipleri işveren, araçları kullanan şoförler de işçi konumunda olmak üzere devam ediyor. Eğer Şoför ay içinde 30 gün çalışıyorsa normal sigortası yapılıyor. 10 günden çok, 30 günden az çalışıyorsa kalan primlerini ödeyerek 30 güne tamamlayabiliyor. Ticari taksi, dolmuş ve benzeri şehir içi toplu taşıma araçlarında çalışanlardan bir veya birden fazla kişi yanında kısmi iş sözleşmesiyle 1 ay içinde 10 günden az çalışanlara, kendileri tarafından prim ödeyebilme imkanı sağlandı.


Bu sigorta kolu kapsamına dahil olmak isteyenler, SGK internet sitesinde örneği yer alan ‘Şehir İçi Toplu Taşıma Araçlarında Kısmi Süreli Çalışanlara Ait İşe Giriş Bildirgesi‘ni, toplu taşıma aracı sahibinin bağlı bulunduğu meslek odası ya da meslek kooperatifine onaylatarak, araç sahibiyle imzaladıkları kısmi süreli iş sözleşmesi ile birlikte SGK’ya başvurabiliyor.
Önemli bir detay ise, farklı araçlarda çalışanların her araç için ayrı ayrı sözleşme yapması gerekiyor. Eğer bu sigortalılar istenen şartları yerine getirebilirlerse emeklilik aylığı, ölümleri halinde ise hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir