Ekonomi

Emeklilikte Yaş ve Prim Şartları, Askerlik ve Doğum Borçlanması

Çalışma hayatı içerisinde yer alan vatandaşlarımız, uzun yıllar SGK’ya prim ödemesi yapıyorlar. 

Bu prim ödemeleri için büyük fedakarlıklar gösteren vatandaşlar ise yaşlandıklarında emekli olmanın hayalini kuruyorlar. Emekli olmak adına tüm şartları sağlamaları gereken vatandaşlar bazı durumlarda kalabiliyorlar. 

İçinde bulundukları durumun emekli olmalarına yetip yetmediğini yada ne zaman emeklli olmalarını sağlayacağını merak eden vatandaşlar için bu konuları ele aldık.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

Ne zaman emekli olurum? Emekli olmak için ne kadar prim öderim? Askerlik prim borçlanması, doğum borçlanması konularında Posta Gazetesi yazarı Ekrem Sarısu’ya sorulan 3 soru ve 3 cevap.

Soru: 25 Şubat 1965 doğumluyum. Bağkur başlangıç tarihim 1 Mayıs 1999. Halen esnaf olarak çalışmaktayım. Acaba ne zaman emekli olabilirim? ?

Cevap: Emekli olmak için 20 tam yıl (7200 gün) prim ödeme ve 55 yaş şartlara tabisiniz. Prim şartını sağladığınızdan 50 yaşınızı dolduracağınız 25 Şubat 2020’de emekli olabilirsiniz.

Soru: SSK’ya başlangıcım 1997’de oldu. 6559 gün prim ödemem var. Acaba ne zaman emekli olabilirim? ? 

Cevap: Priminiz yeterli olduğundan, başlangıç tarihiniz 23 Mayıs 1997’den önceyse 25 yıl sigortalılık süresi ve 56 yaşı birlikte sağlayacağınız tarihte, sonraki bir tarihse 25 yıl sigortalılık süresi ve 57 yaşı birlikte sağlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Soru: SSK başlangıç tarihim 8 Mayıs 2000. Toplam 7000 gün prim ödemem var. Sigorta başlangıç tarihinden önce 18 ay askerlik yaptım. Askerliğimi borçlanmam durumunda, ne zaman emekli olabilirim? 

Cevap: Askerliğinizi borçlanmanız halinde, emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabi olursunuz.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir