Ekonomi

En Düşük Emekli Maaşı Asgari Ücret Seviyesine Yükseltilsin

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Hukuk Danışmanı Cafer Yazıcıoğlu emekli maaşlarına dair açıklamalarda bulundu.

Cafer Yazıcıoğlu son düzenlemeler ile en az 1000 TL’ye yükseltilen emekli maaşları için bu rakamın yetersiz olduğunu ifade eden Yazıcıoğlu en düşük asgari gelir şartlarının emekliler içinde uygulanmasını talep ediyor.

EMEKLİ MAAŞLARI İÇİN ASGARİ ÜCRET TALEBİ

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Hukuk Danışmanı Cafer Yazıcıoğlu emekli maaşlarına dair yapmış olduğu açıklamalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın maaş düzenlemesini hatırlattı. 

Bu düzenleme ile 1000 TL’nin altında emekli maaşı kalmadığını ve bu gelişmeden mutlu olduklarını ifade eden Cafer Yazıcıoğlu bu konuda ek düzenlemeler talep etti. Emekli maaşları için asgari ücret önerisinde bulunan Cafer Yazıcıoğlu şu ifadeleri kullandı. 

TÜED Hukuk Danışmanı Cafer Yazıcıoğlu’nun Açıklaması

 “TÜİK’in enflasyon sepetinde pinpon topu gibi emeklileri ilgilendirmeyen maddeler yer alırken, emeklileri ilgilendiren maddeler ise yer almıyor. Bu sebeple yaşlılık enflasyonu yapılmalı ve asgari ücretin arttığı oranda emekli maaşları da arttırılmalı. En kötü yerlerde bile ev kiraları 500-600 lira. Asgari ücretin altında maaş olmamalı. Asgari ücretin altında maaş alınıyorsa devlet bunu sosyal yardımlarla tamamlıyor. Bizde de bu sistem gelmeli. Çünkü emeklilik sistemimizin bir aileye yetmeyeceği görüldü ve bireysel emeklilik teşvik edilmeye başlandı. Ama şu andaki emekliye bir faydası yok. Bu yüzden asgari gelir sistemine geçmemiz gerekiyor”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir