Ekonomi

Enerji Bakanı Dönmez’den Elektrik Dağıtım Bedeli Açıklaması

Vatandaşların faturalarda en fazla şikayet ettikleri konuların başında gelen elektrik dağıtım bedeline ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bazı açıklamalarda bulundu. 

Söz konusu bedelin neden alındığına dair açıklamalarda bulunan Bakan Fatih Dönmez bu bedelin Avrupa ülkeleri ile kıyaslamasını yaptı. 

BAKAN DÖNMEZ’DEN ELEKTRİK DAĞITIM BEDELİ AÇIKLAMASI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yapmış olduğu açıklamasında elektrik dağıtım bedelinin neden alındığına ilişkin kapsamlı bir açıklamada bulundu. 

Elektrik dağıtımında çalışan personel sayısının üretimde çalışan personel sayısının iki katı olduğunu açıklayan Bakan Dönmez ayrıca bu bedelin Türkiye ile AB Ülkeleri arasında ki kıyaslamasına dair bilgiler verdi. 

“Dağıtım bedeli sadece sayacı okuyup da faturayı size bırakma bedeli değil. Elde ettiğimiz enerjiyi bu şebeke vasıtasıyla sizlere kadar götürmenin yapım ve işletme maliyeti var. Elektrik üretim sektöründe 60 bin kişi çalışıyor ama dağıtım-iletim tarafında bunun iki katı insan çalıştırıyoruz. 120 bin kişi çok daha zor koşullarda siz evinizde sıcacık odanızda uzanırken, gece gündüz demeden çalışıyor. İşte bu şekilde çalışan binlerce teknisyenimiz var. Oluşan maliyetler de doğal olarak elektrik dağıtım bedeli olarak da size yansıyor. Toplam faturamızın içerisinde dağıtım bedelinin payı yüzde 30, vergiler hariç yüzde 35. Avrupa ortalaması dağıtım bedeli vergiler hariç yüzde 50.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir