Ekonomi

Enerji Bakanından doğalgaza yüzde 59 zam sinyali!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin İran, Azerbaycan ve Rusya’dan önceki günlere göre daha ucuz doğalgaz almasına karşın, doğalgazda indirim olacak mı sorusuna ‘’Türkiye doğalgazı olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz kullanıyor’’ dedi. Yurtdışındaki doğalgaz fiyatlarının artmasına karşı anında doğalgaz fiyatlarına zam yapan bakanlık, indirim yapılacak mı sorusuna yüzde 59 zam yapılacağı sinyali vererek yanıtladı.

BOTAŞ’ın bir yıl içerisinde 2 milyar 483 milyon lira zarar etmesi, dolar kurunun artması, daha pahalıya doğalgaz alıyoruz gerekçeleri gösterilerek 2019 yılı içerisinde doğalgaza yaklaşık yüzde 55 zam yapılmıştı. Şimdi bunun üstüne, dışarıda doğalgaz ucuzlarken hükümetin böyle büyük bir zam oranı sinyali vermesi, vatandaşın tepkisini çekti.

DOĞALGAZI UCUZ KULLANIYORMUŞUZ

Bakan Sönmez konu ile ilgili yaptığı açıklamada “2019 Ekim ayındaki doğalgaz satış fiyatlarının 2014 Ekim- 2019 Eylül dönemi enflasyon oranları dikkate alındığında olması gerekenden yüzde 15, döviz kurundaki değişim oranları dikkate alındığında ise olması gerekenden yüzde 59 oranında daha ucuz olduğu görülmektedir” dedi.

DOĞALGAZ FATURASINI ÖDEYEMEYEN 493 BİN HANE VAR

Bakanın ucuz doğalgaz açıklamasına tepki gösteren CHP Milletvekili Gürsel Tekin, “Fatura yüksek gelmesin diye evin tek odasına sıkışıp, battaniyelerle oturan vatandaşlar var ama doğalgaz ucuzmuş. İstanbul’da doğalgaz faturasını ödeyemediği için gazı kesilen 493 bin konut var. Bakanın cevabını okuduğumda gözlerime inanamadım. Maliyette en ufak bir artış olduğunda fazlasıyla fiyatlara yansıtanlar, düşüş olduğunda görmezden geliyorlar. Doğalgazdan yüzde 18 KDV ve ÖTV alınıyor. Fiyatın yüzde 25’ini vergiler oluşturuyor. Hem çok yüksek fiyattan satıyorsunuz hem de yüzünüz kızarmadan ucuz diyorsunuz.” sözleriyle cevap verdi.

Doğalgaza şimdilik bir zam gelir mi gelmez mi bilinmez ama, bakanın bu ucuz doğalgaz polemiği daha çok tartışılacağa benziyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir