Ekonomi

Enflasyon Raporu Değerlendirmelerine Göre Emekli Maaş Zammı Oranı

Memurlar ve emeklililerin gözü kulağı Temmuz ayına çevrildi. Ekonomide yaşanan dalgalanmaların ardından alım gücü azalan emekli vatandaşlar Temmuz ayını bekler oldu. 

Hem SSK hem Bağkur’dan hemde kamudan emekli olan vatandaşların maaşlarına yapılacak zam oranı ise aylar geçtikçe netleşiyor. 

Bu çerçevde son olarak açıklanan Enflasyon Raporu, enflasyon oranı belli olmayan aylar için bir değerlendirme yapılmasına imkan sağladı. 

MAAŞLARA YÜZDE 6 ZAM BEKLENİYOR

Son olarak açıklanan enflasyon raporunun ardından Temmuz ayına kadar olacak süre için bir değerlendirme yapıldı. Enflasyon farkı için yapılan bu değerlendirmelerde; maaşlara yansıyacak Temmuz zammının SSK ve Bağ-Kur’lularda yüzde 6, memur emeklilerinde enflasyon farkıyla yüzde 7 olacağı öngörüldü. 

Enflasyon rakamlarına dair yapılan bu değerlendirmeler gerçekşir ve maaşlara yukarıda yer alan oranlarda zam yapılırsa en düşük memur emekli maaşı 166,57 TL yükselecek ve 2 Bin 546 TL olacak. Bunun yanında esnaf emeklililerinde taban aylık olan 1596 TL’lik maaş  tutarına 95.72 TL zam gelecek ve yeni maaş 1691 TL olacak. Bağ-Kur emekliliklerinde zam tutarı 71 TL olacak. Bu zam ile birlikte maaşlar 1260 TL’ye yükselecek.

SSK Emeklileri İçin Zam Tutarları

SSK’dan emekli olan vatandaşlar için Temmuz ayı enflasyon farkı zammı değerlendirmesine göre maaşlar şu şekilde değişecek. En maaş, 2000’den önce emekli olanlarda 109,09 TL’lik artışla 1.927 lira 27 kuruşa, 2000’den sonra emekli olanlarda 67,52 TL artışla 1.193 TL’ye yükselecek.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir