Ekonomi

Engelli, 65 Yaş Üstü ve Muhtaç Maaşlarının Artırılması İçin Kanun Teklifi

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, TBMM Genel Kurulu’na bir kanun teklifi sundu. 

Meclis’e sunulan kanun teklifi muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşlarına bağlanan maaşların artırılmasını amaçlıyor. ”2022 Sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” başlığı ile sunulan kanun teklifinin ayrıntılarını sizlerle paylaşıyoruz. 

CHP’DEN KANUN TEKLİFİ

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından sunulan kanun teklifinin gerekçesinde ülkemizde yaşayan 65 üstü yaşlılara ve engelli vatandaşlara ilgili kanun hükümlülüklerine göre maaş bağlandığı hatırlatıldı. Bu kaspamda ekonomide yaşanan gelişmelere yer verilen kanun teklifte enflasyon ve zam konularına vurgu yapıldı. Bu vatandaşların daha iyi geçinebilmeleri için gelir düzeylerinin artırılmasının gerektiğinin ifade edildiği yasa tasarısında 2013 yılından sonra yapılan düzenlemelere atıfta bulunuldu.

”2013 yulından sonra yapılan düzenlemeler ve gelir hesaplama yöntemlerinde yapılanlar ile 65 yaş üstü yaşlılar ve engelli yurttaşlarımı açlığıa mahkum edilmişyit. Engelli kişilerin maaş alabilmeleri hem ailesinin gelir durumuna endekslendi hemde aile de çalışanların gelir durumu, asgari ücretin üçte birinden fazla olursa engellinin maaşı kesilmeye başlandı.”

Bu ifadelerin ardından engelli maaşında kesinti olmaması gerektiğini ifade edilen kanun teklifinde şu ifadeler yer aldı. 

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir