Ekonomi

Erken Emeklilik ve Hem Eş Hem Babadan Maaş Çift Alma: 2 Soru 2 Cevap

Emeklilik, erken emeklilik, dul ve yetim maaşı alma, iki maaş alma gibi konu başlıkları hak sahipleri tarafından oldukça sık aranan konuların başında geliyor. 

Kamuilanlari.com olarak bizlerde sizlere bu haberimizde bu konulara dair iki soru ve iki cevap aktarıyoruz. Posta’da yayımlanan bu iki soru ve cevap ile emeklilik ve çift maaş alma detaylarını sizlerle paylaşıyoruz. 

EMEKLİLİK VE ÇİFT MAAŞ ALMA

Emeklilik konusunda çok sayıda vatandaşımızın aklında bazı sorular var. Prim ödeme, Borçlanma, SSK, Bağkur ödemeleri ve bunun gibi konu başlıklarında olan bu sorulara yanıt arayan vatandaşlar için ipucu olabilecek iki soruyu aşağda paylaşıyoruz. 

Hem Eş Hem Babadan Çift Maaş Alma

Soru: İsteğe bağlı SSK emeklisiyim. Vefat eden eşimden dolayı Emekli Sandığı’ndan maaş alıyorum. Emekli Sandığı’ndan emekli olup vefat eden babamdan dolayı annem maaş alıyordu. Şimdi annem de vefat etti. Babamdan dolayı Emekli Sandığı’ndan maaş alabilir miyim?

Cevap: Emekli Sandığı’ndan hem eşinizden dolayı hem de babanızdan dolayı iki aylık alma hakkınız yok. Ancak yüksek olan aylığı tercih edebilirsiniz. Babanızdan bağlanacak aylık eşinizden bağlanan aylıktan daha yüksekse, eşinizden aldığınız aylığı kestirip babanızdan aylık bağlatabilirsiniz.

Bu sorunun dışında ayrıca geçmiş yıllarda yapılan prim ödemeleri ve ne zaman emekli olunacağına dair ilgili şu soruyu sizlerle paylaşıyoruz.

Soru: 15 Ocak 1975 doğumluyum. SSK başlangıcım 1 Ocak 1994. 1991’de staj sigortam da var ama işe yaramıyor. Ne zaman emekli olurum? ?

Cevap: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabisiniz. 5675 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 56 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir