Ekonomi

Eşi Vefat Eden Erkeklere SGK’dan Aylık Maaş

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan dul aylığı ödemeleri vatandaşlar tarafından oldukça araştırılan konuların başında geliyor. 

Halk arasında genellikle kadınlara verildiği düşünülen bu haktan erkeklerde faydalanabiliyor. Sigortalı çalışan, emekli olmuş eşini kaybeden bir erkek SGK’ya başvuru yaptığında aylık maaş ödemesi alabiliyor. 

ERKEKLER DE DUL MAAŞ ALABİLİR

Dul aylığı olarak bilinen ölüm maaşı, aylık ödemeleri erkeklerde alabilirler. Ancak bu ödemeyi alabilmek gerekli şartların oluşması gerekiyor. Ayrıca kocanın çalışıyor ya da emekli olması da aylık bağlanmasına engel değildir. Kadınlara bağlanma şartları erkekler için de oluşmuşsa erkeklere de ölüm aylığı bağlanıyor.

Ölüm aylığı alabilmek için sağlanması gereken ilk koşul vefat eden kişinin sigorta prim ödemesi. 

Ölüm aylığı alabilmek için en önemli koşul olan sigorta primi. SSK’lı (4A) olanların en az 5 yıl sigortası, 900 gün primi olmalı. Malüllük durumu var ise vefat eden kişinin 1800 gün priminin olması ölüm aylığı alması için yeterli. 

Ölüm aylığı başvuruları ise 5 yıl içerisinde yapılması gerekiyor. 5 yıl içinde başvuru yapılmayan ölüm aylıkları zaman aşımına uğruyor. Ölüm aylığı başvuru yapacak olan vatandaşlar ise başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapacaklar. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir