Ekonomi

Esnaflardan Hükümete Zam Uyarısı: Enflasyonu Tetikler

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yazılı bir açıklama ile son dönemlerde yaşanan zamlara değindi. Seçimlerin hemen ardından çok sayıda kaleme zam yapılmış ve zam oranlarının yüksek olması dikkat çekmişti. 

TESK’TEN HÜKÜMETE ZAM UYARISI

TESK Başkanı Bendevi Palandöken yapmış olduğu yazılı açıklamasında Çay, şeker, akaryakıt ve elektriğe yapılan zamları değerlendirdi.

Bu zamların mevsimler etkilerle düşen meyve sebze fiyatlarını olumsuz etkileyecek diyen Bendevi Palandöken özellikle elektrik ve akaryakıt gibi lokomotif konumunda olan enerji kalemlerine yapılan zamlar A’dan Z’ye tüm ürünlerin fiyatına olumsuz yansıyor, dedi. 

Zam konusunda yapmış olduğu açıklamasında, esnafları da olumsuz etkiliyor, açıklamasında bulundu. İşte o enflasyona uyarılarda bulunulan o bölüm.

”Yapılan zamlar esnaf ve sanayici başta olmak üzere tüm vatandaşları olumsuz etkiliyor. Özellikle esnafın temel girdisi olan enerji kalemlerine yapılan zamlar maliyetleri artırdığı gibi ürün fiyatlarına da zam olarak yansıyor. Yaz aylarında sebze ve meyve fiyatlarının düşmesi ve dolar kurunun yatay seyretmesinin enflasyonu düşürmesi beklenirken son zamlar enflasyonu tetikleyecek.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir