Ekonomi

Ev Hanımları 2019 Yılında Nasıl Emekli Olur? Yapılması Gereken İşlemler

Türkiye’de çalışma hayatının yüzde 70’lik bir kısmı erkeklerden oluşuyor. Kadınların çalışma hayatı içerisindeki oranlarının artırılması adına önemli projeler devreye koyulmuş olmasına rağmen çeşitli nedenlerden dolayı çalışamayan kadınlar emekli olmanın yollarını araştırıyorlar.

Peki ev hanımları nasıl emekli olur? Hangi işlemleri yapmaları gerekiyor? Tüm bu soruların cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz. 

EV HANIMLARI NASIL EMEKLİ OLUR?

Çalışma hayatı içerisinde yer alamayan ev hanımları emekli olmanın yollarını arıyorlar. Yaşlılıklarında hem maaş hemde sağlık hizmetleri konusunda mağdur olmak istemeyen kadınlar, isteğe bağlı sigorta yöntemi ile emekli olabilirler.

Tabi İsteğe Bağlı Sigorta İle Emeklilik için vatandaşların sağlamaları gereken koşullar bulunuyor. Mevzuata göre bu şartlar arasında 18 yaşından büyük olmak. Diğer şartlar ise başka bir yerde çalışmıyor olmak. koşulları var. Bu şartları taşıyan ev hanımları başvuruda bulundukları takdirde prim ödemeleri ve yaş durumlarına göre emekli olabilirler. 

İsteğe bağlı sigorta emekli olmak isteyen vatandaşlar  Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüğüne başvuru yapabilirler. İsteğe bağlı sigorta ile emeklilik ve sağlık primleri ödendiğinden vatandaşlar yaşlandıklarında hem sağlık haklarından faydalanabilecek hem de en ileri de emekli olabilecekler. 

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir