Ekonomi

Ev Hanımları Emekli Olup Devletten Aylık Maaş Alabilirler

Çalışma hayatı içerisinde yer alan herkesin ortak hayali yaşlandıklarında emekli olabilmek. Bunun için çalışanlar önemli fedakarlıklar gösteriyorlar. Emekli olabilmek adına yıllarca çalışıp, prim ödeyen vatandaşlar gerekli şartların sağlanması ile emekliliklerine kavuşuyorlar. 

Ancak emekli olma hayali kuranlar sadece çalışma hayatı içerisinde olanlar değil. Çalışma hayatında aktif olarak yer almayan ev hanımları da emekli olmak istiyorlar. 

Kamuilanlari.com olarak bizlerde bu haberimizde ev hanımlarının nasıl emekli olabileceklerini aktarıyoruz.

EV HANIMLARI NASIL EMEKLİ OLURLAR?

Yaşlandıklarında emekli olup aylık maaş almak isteyen ev hanımları ile bir süre çalışmış ancak daha sonra işe devam edememiş vatandaşlar isteğe bağlı prim ödemesi ile maaş alma imkanına sahipler. Bu çerçevede isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek eksik primlerini tamamlayan kadınlar diğer şartları da sağlamaları halinde emekli olabilirler. 

İsteğe Bağlı Prim İle Emekli Olmanın Koşulları

İsteğe bağlı prim ödemesi yaparak emekli olmanın bazı başvuru koşulları bulunuyor. Emekli olmak isteyen vatandaşların bu koşulları bir bir sağlaması gerekiyor. Mevzuata göre isteğe bağlı prim ödemesi ile emekli olmak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken başvuru koşulları şunlar;

* Türkiye’de ikamet etmek,

* Zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak,

* Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamak,

* Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak,

* 18 yaşını doldurmuş bulunmak.

PRİM ÖDEME TUTARI NE KADAR?

İsteğe bağlı emeklilikte en önemli soruların başında prim tutarı geliyor. Peki 2019 yılında isteğe bağlı prim ödemesi ile emekli olmak isteyen bir ev hanımı ne kadar prim ödemesi yapar? İşte yanıtı;

Aylık prim tutarı, beyan edilen prime esas kazancın yüzde 32’si oranındadır. Bu oran kapsamında 2019 yılında asgari ücret üzerinden prim ödeyecek olan vatandaşlar en az 818 TL prim ödemesi yaparlar. Prim ödemelerinde en yüksek tutar ise 6 bin 140 TL’dir.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir