Ekonomi

Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı Geliyor ! İşte Aranan Şartlar

25 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik hakkı verilmesi için “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi” hazırlandı. Bu kann teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu. Söz konusu teklif 30 Aralık’ta komsyona geldi.

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK

TBMM’de yayımlanan kanun teklifinin içeriği ev hanımlarını heyecanlandırdı. Söz konusu kanun teklifi CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından hazırlandı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunuldu. Teklif kabul edilerek Plan ve Bütçe Komsiyonu ile diğer komisyonlara 6 Ocak 2020 günü sevk edildi.

CHP tarafından hazırlanan kanun teklifi ile evliliklerinde en az 25 yılını tamamlayan ev hanımları 50 yaşını dolduran ev hanımları sigortalılık yönünden belli süreler için borçlanarak yaşlılık aylığı almaya hak kazanmaları amaçlanıyor. Ancak ev hanımlarının içbir şekilde aylık ve gelir almaya hak kazanmamış olmaları da gerekiyor.

Söz konusu kanun teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu ‘nda görüşülecek. 

Kanun teklifinin detayları ise şöle:

Bu kanun teklifi ve şartlar hakkında ne düşünüyorsunuz? 50 yaş şartı sizce ideal midir veya size göre yaş şartı kaç olmalıdır? Aşağıdaki yorumlar bölümünden görüşlerinizi belirtebilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir