Ekonomi

Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi

Ev hanımları emekli olmanın yollarını merak ediyorlar. Kamuilanlari.com olarak herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmayan ev hanımlarının emekli olma yollarını haberimizde detayları ile aktarıyoruz. 

EV HANIMLARI NASIL EMEKLİ OLUR?

Herhangi bir iş yerinde çalışmayan ev hanımları yaşlandıklarında emekli maaşı alabilmek adına emekli olmanın yollarını arıyor. Ev hanımlarının bazı işlemlerinin yerine getirilmesiyle mümkün. Bunun için isteğe bağlı sigorta primi ödemek yeterli oluyor.

Ayrıca daha önceden sigortalı çalışırken işinden ayrılan kadınlarda primlerini tamamlayarak emekli olabilirler. İsteğe bağlı sigorta primi ödeyerek eksik primlerini tamamlayan kadınlar diğer şartları da sağlamaları halinde emekli olabilirler. Bunun yanında ayrıca 4/a’dan isteğe bağlı sigortaya, isteğe bağlı sigortadan 4/a’ya geçiş yaparak daha kısa sürede emekli olmak da mümkün.

İSTEĞE BAĞLI PRİM ÖDEME TUTARLARI NE KADAR?

İsteğe bağlı prim ödemesiyle emekli olmak isteyen kadınların merak ettikleri bir diğer konuda sigorta prim tutarı. İsteğe bağlı prim ödeme tutarlarını vatandaşlar kendileri belirliyorlar. En az asgari ücret seviyesinde ödenen sigorta primleri isteğe bağlı daha yüksek oranda da yatırılabilir.

Aylık prim tutarı, beyan edilen prime esas kazancın yüzde 32’si oranındadır. Bu oran kapsamında 2019 yılında asgari ücret üzerinden prim ödeyecek olan vatandaşlar en az 818 TL prim ödemesi yaparlar. Prim ödemelerinde en yüksek tutar ise 6 bin 140 TL’dir. 

İSTEĞE BAĞLI EMEKLİLİK İÇİN BAŞVURU KOŞULLARI

İsteğe bağlı prim ödemesi ile emekli olmak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken koşullar bulunuyor. Bu koşullar;

Türkiye’de ikamet etmek, Zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak, Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamak, Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak, 18 yaşını doldurmuş bulunmak.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir