Ekonomi

Evde Bakım Maaşı Başvuruları Nereye, Hangi Evraklarla Yapılır?

Devlet tarafından sağlanan en önemli desteklerden bir tanesi evde bakım maaşı.

Türkiye geneli yüz binlerce vatandaş tarafından alınan bu destek hem hasta ve bakıma muhtaç vatandaşların yaşm kalitesini artırmak hemde bu bakımı üstlenen vatandaşların ekonomik açıdan birazda olsa rahatlamasını amaçlıyor. 

Belirli koşullar altında sunulan evde bakım maaşı ödemelerine dair detayları sizlerle paylaşıyoruz. 

EVDE BAKIM MAAŞI ÖDEMELERİ

Evde Bakım Maaşı almak isteyen vatanadaşların sağlamaları gereken ilk koşul hasta ve bakıma muhtaç yakınlarının bakımını üstlenmek. Bakımı yapılacak kişinin kişisel ihtiyaçlarını karşılayamaması ve sağlığına ilişkin bu durumun doktor raporuyla belgelendirilmesi gerekiyor. 

Bunun yanında hasta bakımı yapılacak hanenin toplam gelirinin de belirli bir seviyenin altında olması gerekiyor. Bu koşullar ile birlikte diğer ek koşulları sağlayan vatandaşlara evde bakım maaşı ödemeleri yapılıyor. 

EVDE BAKIM MAAŞI ÖDEMELERİ NEREYE YAPILIR?

Evde bakım maaşı ödemeleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla veriliyor. Vatandaşlar bakanlığın Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine evde bakım maaşı için başvuru yapabilirler. 

Başvurular sırasında vatandaşlar, ”Nüfus müdürlüğünden engelli ve bakıcı adına adrese dayalı vukuatlı nüfus örneği ve yerleşim yeri belgesi, Engelli ile aynı evde yaşayan iş yeri sahibi var ise bu kişiye ait geçici vergi beyannamesi, 1 tane fotoğraf, Engelli Sağlık Kurulu raporu, Engelliye ait tarım arazisi, ekili ürün, tarla var ise arazilerin bulunduğu İl ya da İlçe Tarım Müdürlüklerinden gelir belgesi, Boşanma halinde boşanma kararı, Engelli kişiye ait kiralık mülk var ise kira kontratları, mülkler boş ise muhtardan mülklerin boş olduğuna dair yazı” evrakları ile birlikte başvurularını yapabilirler. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir