Ekonomi

Evde Bakım Maaşına Temmuz’da Zam! Maaşlar Ne Kadar Ödenecek?

Devletin vatandaşlar tarafından en rağbet gören uygulamalarının başında evde bakım maaşı geliyor. Evde bakım maaşı akrabasına, bakıma muhtaç yakınına bakan vatandaşlara ödeniyor.

Aylık olarak yapılan ödemeleri almak için bazı koşullar bulunuyor. Çok sayıda vatandaşın aldığı ödeme tutarları ise Temmuz ayında değişecek. Memur ve emekli maaşına göre yapılacak değişim sonrası oluşacak yeni maaş tutarlarını sizlerle paylaşıyoruz.

EVDE BAKIM MAAŞI TEMMUZ’DA NE KADAR OLACAK?

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri aracılığıyla verilen evde bakım maaşını alan vatandaşlar halen 1305 TL ödeme almaktalar. Bu maaş tutarı Temmuz ayında yapılacak maaş zammı ile birlikte artacak. 

Bu kapsamda Merkez Bankasının enflasyon verileri ön plana çıkıyor. Merkez Bankası beklentilerine göre; oluşan zam oranı ile birlikte Evde Bakım Maaşının 90 TL’nin üzerinde bir artış olması öngörülüyor Temmuz ayından sonra evde bakım maaşının 1396 TL olacağı öngörülüyor.

Evde Bakım Maaşını Kimler Alabilir?

Evde Bakım Maaşını almak için sağlanması gereken başvuru koşulları bulunuyor. Bu koşulları genel hatları itibariyle sizlere hatırlatıyoruz. İşte o koşullar;

Bu maaş için bakımı yapılacak kişi için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az %50 olan ve “ağır engelli” bölümünde “evet” yazan rapor gerekmekte. Bunun yanında engelli vatandaşın bulunduğu hanede yaşan tüm vatandaşların kişi başı geliri asgari ücretin 2/3 ünü geçmemelidir. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir