Ekonomi

Evde Engelli ve Yaşlı Yakınına Bakanlara 1305 TL Maaş

Bilindiği üzere devlet vatandaşlara çok sayıda alanda yardım ödemelerinde bulunuyor. Bu ödemelerden bir tanesi de evde engelli ve yaşlı yakınına bakanlara verilen maaş olan Evde Bakım Parası. Türkiye’de 500 binden fazla kişinin aldığı maaş 2019 yılında arttı. 

Bu kapsamda yeni rakamlar ve evde bakım maaşına dair detayları sizlerle paylaşıyoruz.

2019 EVDE BAKIM PARASI 

Evde Bakım Maaşı, bakıma muhtaç engelli ve yaşlıların ailelerinden ayrılmaması ve vatandaşların hayat kalitesinin yükseltilmesi için sağlanıyor. 2005 yılından itibaren verilen bu maaşı 500 bin kişi alıyor. Yıllara göre düzenli olarak yükseltilen evde bakım parası 2019 yılında da artırıldı. Halen bin 179 lira 40 kuruş seviyesinde bulunan aylık tutar, memur maaş zammıyla yükselecek.

Evde Bakım Parası Ne Kadar Olacak?

Evde bakım maaşı halen 1179 TL. Memur maaşlarına yapılacak zammın ardından yükselecek olan evde bakım maaşı 126 TL artacak ve 305.95 TL’ye çıkacak. Ayrıca asgari ücret zammıyla birlikte bu ödemeden yararlanmak için aranan gelir sınırı yükseldi. 2018 yılında hane içinde kişi başı gelirin 967,27 liranın altında olması gerekiyordu. 2019’da gelir sınırı bin 219 lira 34 liraya yükseldi.

Devlet Desteklerine dair detayları takip etmek için bizleri takip edin.

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanları.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.