Ekonomi

Evi Olmayan Vatandaşlara Ev Alabilmeleri Adına 25 Bin TL’ye Varan Destek

Devlet tarafından sağlanan destekler arasında yer alan konut desteğini siz okuyucularımızla paylaşıyoruz. Belirli koşullar ve yerine getirilmesi gereken işlemler karşılığında sağlanan desteğe ilişkin tüm bilinmesi gerekenler haberimizde. 

DEVLETTEN VATANDAŞLARA KONUT DESTEĞİ

Devlet ilk defa ev alacak vatandaşlara belirli işlemleri yerine getirmeleri halinde konut desteği sağlıyor. Devlet tarafından sağlanan konut desteğinde sistem şu şekilde işliyor. Vatandaşların anlaşmalı bankalardan konut hesabı açtırması gerekiyor. Konut hesabı açtıran vatandaşların bu hesapta belirli bir süre para biriktirmeleri isteniyor. Bu birikimden de sadece belirlenen miktarda kullanma hakkına sahip olacak vatandaşlar belirli bir süre sona hibe destek alıyorlar. 

Ne Kadar Destek Alınır?

Konut hesabı açan vatandaşlar 36 ay ile 47 ay arasında para biriktirirlerse yüzde 15 oranında yani 20 Bin TL’ye kadar destek alabilirler. Eğer birikim süresi 48 ile 59 ay arasında olursa destek oranı yüzde 18 oluyor ve alınacak destek miktarı 21 bin 736 TL’ye ulaşıyor. Eğer birikim süresi 60 ay veya daha fazla olursa destek miktarı yüzde 25 oluyor. Alınacak hibe destek tutarı 25 bin TL ulaşıyor. 

Başvuru Koşulları ise Türk vatandaşı olmak, tamamı kendisine ait evi olmamak, on sekiz yaşından büyük olmak, On sekiz yaşından küçükler velisi ile başvuru yapmak ve başvurduğu konut dışında 7.4.2015 tarihinden itibaren tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyetli, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli başka bir taşınmaz mal edinmemiş olmak.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir