Ekonomi

Evlenecek Genç Kızlara Devletten 24 Aylık Maaş Tutarında Çeyiz Parası Yardımı

Devletin SGK aracılığıyla sağladığı desteklerden bir tanesi de çeyiz parası ödemesi. 

Devlet tarafından yapılan çeyiz yardımı ödemeleri ise her vatandaşa sağlanan bir hak değil. Yetim maaşı alan genç kızların evlenmeleri sonrasında maaşlarının kesilecek olması dolayısıyla, evlilik aşamasında bu vatandaşlara çeyiz parası ödemesi yapılır. 

SGK tarafından yapılan bu ödemeleri almak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken detaylar haberimizde. 

DEVLETTEN GENÇ KIZLARA ÇEYİZ PARASI ÖDEMESİ

Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla ödenen çeyiz parası desteği, sigortalı anne veya babası vefat eden ve yetim maaşı almaya hak kazanan genç kızların evlilik aşamasında ödenir. 

Bu genç kızlar evlendiklerinde yetim maaşları kesilir. Yetim maaşı kesilen bu genç kızlar Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunarak önemli oranda bir destek alırlar. Bu destek kızlara otomatik olarak ödenmez, yazılı başvuruda bulunmak gerekiyor. 

Başvuruda bulunan ve çeyiz parası almaya hak kazanan genç kızlara ise 24 aylık maaş tutarında ödeme yapılıyor. Örneğin sigortalı anne veya babasının vefatıyla 700 TL yetim maaşı alan bir genç kız çeyiz parası olarak 700 TL x 24 yani 16 bin 800 TL destek ödemesi alır. Haberimizin içinde de belirttiğimiz gibi başvurular SGK’ya yapılır.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir