Ekonomi

Evlenecek Gençlere Devletten Karşılıksız 9 Bin TL’ye Varan Maddi Destek

Devlet farklı kurumları aracılığıyla vatandaşların durumlarına göre yardımda ya da maddi desteklerde bulunuyor. Bu desteklerden milyonlarca vatandaş faydalanırken vatandaşların çeşitli konularda mağduriyet yaşamaları engelleniyor. 

Bu kapsamda devletin vatandaşlara sağladığı desteklerden bir tanesi de evlilik desteği. 

Belirli koşullar altında sağlanan bu destek için ayrıca yapılması gereken işlemler bulunuyor. Evlilik desteğinde sistemin nasıl işlendiğini ve yapılması gereken işlemlere dair detayları sizlere aşağıda aktarıyoruz. 

EVLİLİK DESTEĞİ VE DETAYLARI

Evlilik desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlar için öncelikle sistemin nasıl işlediğine dair bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Evlilik desteğinde devlet sizin belirli bir süre ve belirli oranlarda birikim yapmanızı istiyor. Bankalardan açacağınız çeyiz hesabına her ay belirli miktar para yatıran vatandaşlara en az 3 yıl olmak üzere destek sağlanıyor. 

Bu destek miktarı her ay yatırılan tutar ve ödeme sürecine göre artıyor. Peki bu desteğe başvuru yapmak için geçerli koşullar neler? İşte mevzuatta yer alan o şartlar;

EVLİLİK DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI

Devlet tarafından sağlanan evlilik desteğinden faydalanmak için başta yaş olmak üzere çeşitli başvuru şartları bulunuyor. Bu destek için başvuru yapacak adayların sağlamaları istenilen o destekler şu şekilde,

Bu koşulların ilki yaş şartı. Evlilik desteği için evlilik hazırlığı yapan adayların için vatandaşların 18 yaşından büyük 27 yaşından küçük olmaları gerekiyor. Buna ek olarak ise çeyiz hesabının 24 yaşından önce açılmış olması isteniyor. Ayrıca hesaba en az 3 yıl para yatırmış ve bellli bir oranda para biriktirmek diğer koşul.

NE KADAR DESTEK ALINIR?

Çeyiz hesabına yatırılacak para miktarı ve ödeme yapılacak süre detayına göre destek miktarı artar. İşte o ödeme planı ve alınacak para desteği;

Çeyiz hesabına düzenli ödeme süresi 36 ila 47 ay olanlar için hesaptaki birikim tutarının yüzde 20’si destek olarak veriliyor. Bu destek miktarı en fazla 6 bin 500 TL. Ödeme süresi 48 ila 59 ay olanlar için yüzde 22 destek tutarı sağlanıyor ve maksimum 7 bin 500 TL destek alınır. Eğer ödeme süresi 60 ay ve üzeri ise destek oranı yüzde ve azami 9 bin lira alınır. 

Para Çekme Detayları

Çeyiz hesabında para birkimi yaparak evlilik desteği almak isteyenler, hesaptan para çekme işlemlerini de belirli bir kural çerçevesinde yapacaklar. Buna göre gençler hesaptan bir dönemde en fazla iki defa çekim yapabilirler. Çekim hakkının kullanılması halinde çeyiz hesabında kalan bakiyenin, çeyiz hesabının açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarların toplamından az olmaması gerekiyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir