Ekonomi

Evlenmeyi Planlayan Çiftlere Devlet Desteği: En Az 6 Bin 500 TL Ödeme Yapılıyor

Evlilik hayali kuran gençler; evlenmeden önce planlama yapmaları ve devlet tarafından belirtilen işlemleri yerine getirmeleri halinde ciddi miktarda desteğin sahibi olabilirler. 

Çeyiz Hesabı ile sağlanan bu destek için devletin belirlediği başvuru koşulları ve bu destek için yerine getirilmesi gereken işlemleri aşağıda paylaştık. 

EVLENECEK GENÇLERE EN AZ 6 BİN 500 TL DESTEK

Devlet tarafından sağlanan evlilik desteği kısa vadeli bir destek değil. Bu destekten faydalanmak için adayların bir kaç sene önceden planlama yapması gerekiyor. 

Öncelikle devlet tarafından sağlanan evlilik desteğinin mantığı şu şekilde işliyor. Gençler öncelikle bankalardan Çeyiz Hesabı açıyorlar. Bu hesapta düzenlik birikim yapması istenen gençler belirlenen asgari sürede ve asgari oranda bu hesapta para biriktirirlerse en az 6 bin 500 TL destek alırlar. 

Başvuru Koşulları

Devlet tarafından sağlanan evlilik desteği için öne çıkan tek koşul yaş şartı. Devlet evlilik desteği için başvuru yapacak çiftlerin 18 yaşından büyük olmalarını ve 27 yaşından küçük olmalarını istiyor. Ayrıca çeyiz hesabında para biriktirmesi gereken gençlerin çeyiz hesabını 24 yaşından açmaları ve birikim yapmaya başlamaları diğer bir koşul. 

Birikim Nasıl Yapılacak?

Öncelikle Çeyiz Hesabı için gençlerin belirli bir süre para birikimi yapması gerekiyor. Yani gençler açılan hesaba düzenli olarak en az 3 yıl para yatıracaklar. Ayrıca bu hesapta biriken parayı istedikleri zaman çekemeyecekler.

Çeyiz hesabı açan ve birikim yapan gençler bir dönem içinde en fazla iki defa bu hesaptan para çekme hakkına sahipler. Burada da yine istedikleri tutar kadar çekemiyorlar. Bu konuda şart şu şekilde; Çeyiz hesabında kalan bakiyenin, çeyiz hesabının açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarların toplamından az olmaması gerekiyor.

ÖDEME SÜRELERİNE GÖRE DESTEK MİKTARI

Çeyiz hesabı açan ve ödemelere başlayan gençler ne kadar destek alacaklar?

Mevzuata göre çeyiz hesabında düzenli olarak 36 ay ile 47 ay arasında para biriktiren gençler biriken tutarın yüzde 20’si kadar destek alırlar. Bunun için azami tutar ise 6 bin 500 TL. Hesaba para yatırma süresi 48 ila 59 ay olan gençler için ise destek tutarı yüzde 22. Bu ödeme planında destek miktarı 7 bin 500 TL’ye ulaşıyor. Bu hesapta 60 ay yani 5 yıldan fazla para biriktirenler ise yğüzde 25 destek alırlar. Destek miktarı ise 9 bin TL’ye çıkar. 

Bu çerçevede alınabilecek en düşük destek miktarı 6 bin 500 TL olurken en yüksek destek miktarı 9 bin TL.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir