Ekonomi

Evlenmeyi Planlayan Gençlere Devlet Tarafından Sağlanan Maddi Destekler

Devlet çeyiz hesabı ile evlenecek gençlere hibe destek sağlıyor. Belirli şartları ve yapılması gereken işlemleri bulunan bu desteğe dair tüm ayrıntıları siz okuyucularımıza aşağıda aktarıyoruz. 

DEVLET TARAFINDAN SAĞLANAN EVLİLİK DESTEĞİ

Bilindiği üzere devlet çeşitli durumlarda olan vatandaşlara farklı yardımlarda bulunuyor. Bu yardımlarla vatandaşların mağduriyet yaşamaması amaçlanıyor. 

Bu desteklerden birisi de evlilik hazırlığında olan gençlere sağlanan evlilik desteği. Bu destek çiftlerin her birine sağlanıyor. Bir kişi devletin sağladığı evillik desteği ile birlikte toplam 9 bin TL’ye varan yardım alabiliyor. Çiftlerden her birinin alabileceği bu destek ile toplam yardım miktarı 18 bin TL’ye ulaşıyor. 

Peki çeyiz hesabı ile sağlanan evlilik desteği nasıl alınır? Tüm detaylar şu şekilde,

ÇEYİZ HESABI VE DESTEK DETAYLARI

Bu desteğin işlemesi şu şekilde, Devlet çeyiz hesabı açan ve bu heapta en az 3 yıl olmak kaydıyla para biriktiren gençlere birikimleri oranında destek sağlıyor. Ödemeler en az 3 yıl en fazla 5 yıl olarak yapılıyor. Birikim sırasında çeyiz ehsabından ise gençler en fazla iki defa belirli bir miktarda para çekme hakkına sahipler. 

Ödeme Planı ve Destek Tutarları

Çeyiz hesabına düzenli ödeme süresi 36 ila 47 ay olanlar için hesaptaki birikim tutarının yüzde 20’si destek olarak veriliyor. Bu destek miktarı en fazla 6 bin 500 TL. Ödeme süresi 48 ila 59 ay olanlar için yüzde 22 destek tutarı sağlanıyor ve maksimum 7 bin 500 TL destek alınır. Eğer ödeme süresi 60 ay ve üzeri ise destek oranı yüzde ve azami 9 bin lira alınır. 

Bu destek için en dikkat çeken koşul yaş şartı. Desteğe başvuru yapacak vatandaşların 27 yaşından küçük olmaları gerekiyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir