Ekonomi

EYT Açıklaması Geldi! Finlandiya Ve Almanya Modeli Geliyor Mu?

EYT bekleyenler için yeni bir gelişme var. Kısa süre önce EYT için bir önerge verilmişti. Bu önerge sonrasında bir açıklama geldi.  Sakarya milletvekili adayı Cihan Saraç, Kocaeli, Sakarya ve Düzce’deki emeklilikte yaşa takılanlardan EYT’lilerden oluşan heyet ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Milyonlarca mağdur EYT için somut bir gelişme bekliyor. Emeklilikte yaşa takılanlar EYT görüşmelerinin bir an önce Meclise gelmesini bekliyor. Yaklaşık olarak EYT bekleyen 700 bin mağdur var. Bu mağdurların aileleri de devreye girince milyonlarca insan EYT için somut bir adım bekliyor.

EYT ne zaman TBMM gündemine gelecek? EYT Kanun Teklifi’nin içeriği ne? Merak edilenleri hemen cevaplayalım. 1999 Eylül öncesinde 25 yıl çalışıp emeklilik süresini dolduran erkekler emeklilik talep ediyor. Kadınlarda ise primli çalışma süresi 20 yıl, 1999 öncesindeki kişiler emekli olurken Eylül sonrasında bu süreyi dolduranlar emekli olamıyor ve yaş şartını bekliyor.

Bu durumun ortadan kalkmasını isteyen EYT mağdurları 1 Ekim sonrasında yaşanacak gelişmeleri merakla takip ediyor. 2008 sonrasında Türkiye’de emeklilik erkekler için 61 kadınlar için 58 olmuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir