Ekonomi

EYT Çözüm Raporunda Asgari Ücrete Ek Devlet Zammı Formülü

Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda hükümet tarafından atılan ilk somut adım EYT’li vatandaşlar memnun etti. 

Bu konuda görevlendirilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikar Başkanvekili Vedat Bilgin’e bir rapor sunuldu. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun tarafından hazırlanan rapor Cumhurbaşkanlığı’na sunulurken raporun detaylarına Sözcü ulaştı. 

Bu raporda yer alan bir bölümde EYT Sorunun Çözümü ile bağlantılı olarak asgari ücret artabilir. 

ASGARİ ÜCRETE DEVLET ZAMMI FORMÜLÜ

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili hazırlanan raporda sorunun çözümüne bağlı olarak asgari ücrette ek artış yaşanabileceği ifade edildi. Bu konuda vatandaşların da yanlış bilgiler edindiğinin ifade edildiği EYT raporunun asgari ücret bölümünde vergiler ve SGK primleri üzerinde duruldu.

Vatandaşların asgari ücretten alınan vergilerin çok yüksek olduğunu düşündüğünü ancak böyle olmadığının ifade edildiği raporda yüksek olan maliyetin SGK primleri olduğu vurgulandı. 

Asgari ücretin 2 bin 20 TL olduğunun ifade edildiği raporda bu rakamın düşük olduğu ancak bir çalışanın işverene SGK,Vergi ve Ücret Maliyetinin 3.006,11 TL olduğu ifade edildi. Bu rakamında çok yüksek olduğunun vurgulandığı raporda halen yüzde 37.5 olan sigorta prim oranlarının yüzde 25 seviyesine çekilmesi önerildi. 

Bununla birlikte herkesin yararlanmadığı devlet teşviklerininde kaldırılarak eşit adaletli ve daha az maliyetli yeni bir sistemin kurulabileceği ifade edildi. 

Kamuilanlari.com – ÖZEL HABER (AKTİF LİNK BAĞLANTISI OLMADAN TAMAMI YADA HERHANGİ BİR BÖLÜMÜ KOPYALANAMAZ, ALINTILANAMAZ)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir